Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SDP protestuje przeciwko naruszaniu godności zawodu dziennikarza

0
Podziel się:

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich - w
związku z rezygnacją TV Puls z programu informacyjnego "Puls
Raport" - apeluje do całego dziennikarskiego środowiska "o
poparcie protestu przeciwko działaniom naruszającym godność
naszego zawodu".

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich - w związku z rezygnacją TV Puls z programu informacyjnego "Puls Raport" - apeluje do całego dziennikarskiego środowiska "o poparcie protestu przeciwko działaniom naruszającym godność naszego zawodu".

SDP w liście otwartym do dziennikarzy, którego kopię PAP otrzymała w piątek, przypomina, że w środę dziennikarze programu informacyjnego "Puls Raport" dowiedzieli się, że program wydawany tego dnia jest ostatnim i "niemal 200 osób straciło w tym momencie pracę".

"Rezygnacja z przyczyn biznesowych z programów informacyjnych przez właścicieli TV Puls, a co za tym idzie - zwolnienie z dnia na dzień zespołu, który ten program stworzył, realizował i osiągnął już wymierne, chociażby wynikami oglądalności sukcesy, jest niebezpiecznym precedensem, który może stać się powodem ograniczania wolności słowa i niezależności dziennikarskiej" - ocenia SDP.

Jak podkreśla stowarzyszenie, podobnymi finansowymi powodami usprawiedliwiają zwolnienia pracowników w oddziałach terenowych TVP SA władze telewizji publicznej.

"Każde działanie oficjalnie nazwane biznesowym czy restrukturyzacyjnym może być wymierzone przeciwko dziennikarskiej niezależności, niewygodnej dla właścicieli czy zarządzających mediami. Złe, stare prawo nie staje w naszej obronie, Karta Etyczna Mediów wspiera w +zasadzie uczciwości+ dziennikarską niezależność, ale funkcjonuje tylko w sferze etyki, a do przestrzegania jej nikt wydawców, nadawców, właścicieli mediów nie może zmusić" - ocenia SDP.

Stowarzyszenie zaapelowało do całego dziennikarskiego środowiska o "poparcie protestu przeciwko działaniom naruszającym godność naszego zawodu". Podpisy można wysyłać na adres sdp@sdp.pl, a od poniedziałku można je również składać osobiście w sekretariacie SDP w Warszawie ul. Foksal 3/5.

Protest ma być przesłany do parlamentu, ministra kultury nadzorującego powstawanie nowego prawa prasowego, do KRRiT, właścicieli TV Puls, władz TVP SA i Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ w Brukseli.

W środę decyzją rady nadzorczej TV Puls zrezygnowała z realizacji programów informacyjnych na żywo. W środę ukazało się ostatnie wydanie sztandarowego programu stacji "Puls Raport". Stacja ogłosiła, że kontynuacja codziennej emisji na żywo "z przyczyn biznesowych nie jest już możliwa". "Puls Raport" nadawany był od października 2007 r. i obok publicystyki miał być jednym z najważniejszych wyróżników odświeżonej ramówki Pulsu. Program miał dwa wydania - główne o 18.30 (początkowo o 19.30) i wieczorne o 22.00.(PAP)

bpi/ wkr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)