Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SDP przymierza się do wyboru nowych władz i zmiany statutu

0
Podziel się:

Najstarsza organizacja dziennikarska w
Polsce - Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich - przymierza się do
wyboru nowych władz. W najbliższy weekend odbędzie się Zjazd
Delegatów SDP, który podsumuje i zakończy działalność obecnego
zarządu oraz wyłoni nowe władze Stowarzyszenia.

Najstarsza organizacja dziennikarska w Polsce - Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich - przymierza się do wyboru nowych władz. W najbliższy weekend odbędzie się Zjazd Delegatów SDP, który podsumuje i zakończy działalność obecnego zarządu oraz wyłoni nowe władze Stowarzyszenia.

Wśród możliwych kandydatów na nowego prezesa SDP-u wymienia się m.in. byłego prezesa TVP Jana Dworaka. On sam, podobnie jak obecna prezes Krystyna Mokrosińska, nie podjął jeszcze decyzji o kandydowaniu. Zaplanowany na 19 i 20 kwietnia Zjazd Delegatów ma też przyjąć nowy statut SDP.

Obecna prezes deklaruje, że nie zdecydowała jeszcze, czy będzie kandydować na kolejną kadencję. "Moim najważniejszym zadaniem na zjeździe jest złożenie sprawozdania z tego, co robiliśmy przez ostatnie trzy lata i poddanie się ocenie. Od tego będzie zależała moja decyzja o kandydowaniu lub nie. Myślę, że to normalne" - powiedziała PAP Mokrosińska.

Niezdecydowany jest też były prezes TVP, choć przyznaje, że "sporo osób zwracało się do niego z propozycją kandydowania". "To jest szalenie miłe, ale ja takiej decyzji jeszcze nie podjąłem" - powiedział PAP Dworak.

"Zastanawiam się. Są argumenty za i przeciw. To ważna decyzja. Stowarzyszenie wymaga w tej chwili zmian, trzeba doprowadzić do tego, by było dobrze postrzegane i żeby osoby w pełni sił chciały angażować się w jego prace. Bo w tej chwili jest to stowarzyszenie grupujące ludzi bardzo zasłużonych niejednokrotnie, ale już u schyłku kariery zawodowej lub nawet po jej zakończeniu" - mówił Dworak.

Dodał, że w stowarzyszeniu jest też wiele innych rzeczy do zrobienia. "I to byłyby te argumenty, które przemawiałyby za tym, żeby się zaangażować w tę pracę, ale są i inne, w tym moje osobiste plany więc muszę to wszystko rozważyć. Ja tej decyzji jeszcze nie podjąłem" - powtórzył.

Oprócz wyboru nowego zarządu SDP planuje też zmianę statutu. W 2005 r. podczas poprzedniego zjazdu Stowarzyszenie zdecydowało, że będzie organizacją pożytku publicznego, co zapisano w przyjętym wówczas statucie - ten nie został jednak wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego.

W tej chwili w SDP obowiązuje stary statut, w weekend SDP ma wrócić do koncepcji statutu przyznającego Stowarzyszeniu status organizacji pożytku publicznego.

SDP liczy ok 2,5 tys. członków. Prezesem obecnego zarządu SDP od dwóch kadencji jest Krystyna Mokrosińska, wiceprezesami: Jerzy Kłosiński i Grażyna Ogrodowska, sekretarzem generalnym Stefan Truszczyński, a skarbnikiem Andrzej Tomczak. W skład zarządu wchodzą też: Janina Jankowska, Zenon Bosacki, Barbara Bojaryn, Krzysztof Fijałek, Marcin Gugulski, Maria Mrozińska, Dominik Sowa i Ewa Starosta.

Zjazd Delegatów jest najwyższą władzą SDP. Co trzy lata zwoływany jest w trybie sprawozdawczo-wyborczym by dokonać wyboru nowych władz Stowarzyszenia.

Prawo głosu na zjeździe mają jedynie delegaci wybrani w tajnym głosowaniu przez poszczególne oddziały SDP. Na prawach delegatów w Zjeździe uczestniczą także członkowie ustępujących władz Stowarzyszenia. Wybór władz przeprowadza się spośród nieograniczonej liczby kandydatów.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich istnieje od 1951 roku i do 1982 r. było jedyną organizacją środowiska dziennikarskiego w Polsce. W 1981 r. po ogłoszeniu stanu wojennego SDP zostało bezprawnie rozwiązane i w 1982 r. zdelegalizowane, a cały majątek - m.in. Dom Dziennikarza w Warszawie - skonfiskowany i przekazany utworzonemu w miejsce SDP Stowarzyszeniu Dziennikarzy PRL (obecnie Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej).

Możliwość legalnego działania SDO odzyskało w 1989 r. Jednak prawo do odzyskania utraconego majątku Społeczna Komisja Rewindykacyjna przyznała Stowarzyszeniu dopiero w 2001 r.

SDP jest członkiem Konferencji Mediów Polskich; z inicjatywy SDP została przyjęta w 1995 r. Karta Etyczna Mediów, a na jej podstawie powołana Rada Etyki Mediów. Od 1996 przy SDP działa Centrum Monitoringu Wolności Prasy. (PAP)

js/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)