Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tarcza antyrakietowa
31.03.2007 12:58

SdPl krytykuje rząd za lustrację, eurokonstytucję i tarczę antyrakietową

SdPl krytykuje rząd za posunięcia w sprawie Traktatu Konstytucyjnego UE. Socjaldemokraci wypowiedzieli się też w sprawie umieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Chcą by powstała, ale jako część systemu obrony NATO.

Podziel się
Dodaj komentarz

SdPl krytykuje rząd za posunięcia w sprawie Traktatu Konstytucyjnego UE. Socjaldemokraci wypowiedzieli się też w sprawie umieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Chcą by powstała, ale jako część systemu obrony NATO.

Szef SdPl Marek Borowski poinformował na sobotniej konferencji prasowej, że jego partia jest przeciwna wysuniętej w ostatnich dniach propozycji zmiany systemu głosowania w Radzie UE. Polska zaproponowała, by zamiast zapisanego w traktacie systemu podwójnej większości obowiązywała inna zasada przy podejmowaniu decyzji w Unii. Każdy kraj miałby proporcjonalnie tyle głosów, ile wynosi pierwiastek z liczby jego ludności.

Zdaniem Borowskiego na tej propozycji niewiele zyskujemy, a biorąc pod uwagę to, że wcześniej był konsensus w sprawie podwójnej większości, trudno liczyć na poparcie w tej sprawie jakiegoś kraju z UE.

Borowski uważa, że ta propozycja ma pomóc "wyjść z twarzą" PiS i PO z wycofywania się z hasła "Nicea albo śmierć". W jego ocenie ta propozycja ma pokazać obywatelom, że wprawdzie te partie wycofały się z tego hasła, ale jednak "coś osiągnęły" lansując je.

Lepiej byłoby - mówił szef SdPl - gdyby Polska skoncentrowała się na kwestii zapisania w traktacie jak najkorzystniejszych dla nas przepisów dotyczących solidarności energetycznej. Jego zdaniem, jeśli będziemy zgłaszać kilka różnych, trudnych spraw, które dotyczą Traktatu, to możemy w efekcie dużo mniej osiągnąć niż gdybyśmy położyli nacisk na jedną.

Borowski apelował o jak najszybsze zwołanie konferencji międzyrządowej w sprawie Traktatu Konstytucyjnego.

Socjaldemokraci sprzeciwiają się umieszczaniu w na terytorium Polski elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej, jeśli będzie ona wynikiem umowy tylko między naszym krajem a USA. Borowski podkreślił, że opowiada się za tarczą, ale jako za elementem systemu obronnego NATO. Jego zdaniem rząd powinien zaproponować USA wniesienie tego tematu na forum NATO.

SdPl wyraziła też poparcie dla środowisk, które sprzeciwiają się lustracji w obecnym kształcie. Borowski dziwi się dlaczego wprowadzono przymus składania oświadczeń lustracyjnych, skoro i tak zostaną otwarte archiwa. "Jeżeli archiwa są otwarte, to szef może sam zajrzeć w akta pracownika i nie ma potrzeby, by składać oświadczenia" - powiedział Borowski.

W sobotę obywało się w Warszawie posiedzenie Konwentu Krajowego SdPl. W piątek i sobotę natomiast w stolicy debatowali przedstawiciele młodzieżówek europejskich partii lewicowych. W sobotę sekretarzem generalnym Europejskiej federacji Organizacji Młodzieży Socjaldemokratycznej została Anna Skrzypek. (PAP)

stk/ jra/

Tagi: tarcza antyrakietowa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz