Notowania

sdpl
28.08.2009 14:48

SdPl przybyło ok. 100 członków dzięki "testowi obywatelskiemu"

Około 100 osób wypełniło do tej pory deklaracje członkowskie SdPl; to efekt "testu obywatelskiego", czyli letniej akcji ankietowej, która umożliwia Polakom określenie stopnia swojej identyfikacji z programem SdPl - poinformował w piątek w Kielcach lider tej partii Wojciech Filemonowicz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Około 100 osób wypełniło do tej pory deklaracje członkowskie SdPl; to efekt "testu obywatelskiego", czyli letniej akcji ankietowej, która umożliwia Polakom określenie stopnia swojej identyfikacji z programem SdPl - poinformował w piątek w Kielcach lider tej partii Wojciech Filemonowicz.

"Ankieta jest formą rozmowy o problemach, które w najbliższym czasie obejmie proces legislacyjny. Stawiamy pytania dotyczące tych ważnych spraw, by - wbrew utartemu w naszym kraju zwyczajowi - toczyć wokół nich debatę w innej atmosferze niż ta, która cechuje okres kampanii wyborczej" - powiedział lider SdPl na konferencji prasowej.

Ankietowane przez Socjaldemokrację osoby mają udzielić odpowiedzi m.in. na następujące pytania: czy denerwują cię nadmierne przywileje rządzących; czy uważasz, że pieniądze wydawane na IPN to pieniądze zmarnowane; czy masz dość rządów kierujących się dogmatami religijnymi zamiast wiedzą naukową i oczekiwaniami Polek i Polaków?

Jeśli ankietowany odpowie twierdząco na dwa z trzech pytań - "myśli naszymi kategoriami"; takiego chcemy przekonać do naszych szczegółowych rozwiązań - mówił dziennikarzom Filemonowicz.

Jak dodał, SdPl opowiada się m.in. za drastycznym zmniejszeniem liczby samochodów służbowych w administracji rządowej oraz wydatków na gabinety polityczne. Postuluje też likwidację IPN i przekazanie jego zadań do innych organów państwowych, a zaoszczędzone pieniądze proponuje przekazywać - w formie grantów - uczelniom m.in. na badanie najnowszej historii Polski.

Ponadto - zdaniem Filemonowicza - rządy w Polsce nie kształtują swego stanowiska w niektórych sprawach pod wpływem racjonalnych argumentów, lecz postulatów księży. "Dlatego wsłuchując się w głos nauki, traktujemy zabieg +in vitro+ jako skuteczną metodę leczenia bezpłodności i walczymy o jej finansowanie z budżetu państwa" - mówił lider SdPl.

W opinii działaczy tej partii, uliczne spotkania przedstawicieli różnych opcji politycznych z potencjalnymi wyborcami należą do standardów życia społecznego w Europie zachodniej. Jak zapowiedział lider świętokrzyskiej SdPl Jerzy Suchański, "letnia ofensywa programowa SdPl" w tym regionie potrawa od 28 sierpnia do 22 września i obejmie wszystkie powiaty.

SdPl liczy ogółem około trzech tysięcy członków, a ponadto posiada prawie tak samo liczną grupę "zdeklarowanych" sympatyków. W woj. świętokrzyskim należy do Socjaldemokracji Polskiej niespełna 230 osób. (PAP)

mch/ mok/ jbr/

Tagi: sdpl, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz