Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm będzie dalej pracował nad ułatwieniami zwrotu VAT dla turystów

0
Podziel się:

Posłowie uznali, że trzeba kontynuować prace nad ułatwieniami w zwrocie VAT
dla turystów. Podróżni spoza UE mieliby otrzymywać zwrot podatku nie tylko w gotówce - zakłada
projekt nowelizacji ustawy o VAT, którego pierwsze czytanie miało miejsce w piątek w Sejmie.

Posłowie uznali, że trzeba kontynuować prace nad ułatwieniami w zwrocie VAT dla turystów. Podróżni spoza UE mieliby otrzymywać zwrot podatku nie tylko w gotówce - zakłada projekt nowelizacji ustawy o VAT, którego pierwsze czytanie miało miejsce w piątek w Sejmie.

Projekt przygotowała sejmowa komisja "Przyjazne Państwo".

Zastępca przewodniczącego tej komisji Marek Wikiński (Lewica) poinformował w piątek w Sejmie, że zgodnie z obecnymi przepisami podróżny może otrzymać zwrot podatku VAT, zapłaconego przy zakupie towarów w polskim sklepie wyłącznie w gotówce, w złotych (w ramach usługi tzw. tax free - PAP). Musi w tym celu, po wywozie towaru z kraju, wrócić do Polski, do sklepu, w którym dokonał zakupu.

"Zmiana (...) oznacza, że zwrot podatku może być dokonywany przez sprzedawców oraz przez podmioty pośredniczące, bez narzucania w drodze ustawy formy wypłaty oraz miejsca jej dokonania. Jednocześnie jest to rozszerzenie dopuszczalnych form wpłat o formy bezgotówkowe, co jest naturalną konsekwencją postępu technologicznego w zakresie rozliczeń finansowych" - powiedział Wikiński.

Zwrócił uwagę, że rozliczenia bezgotówkowe zwrotu VAT dla turystów są możliwe we wszystkich krajach UE, z wyjątkiem Polski.

Występujący w imieniu klubu PO poseł Witold Namyślak powiedział, że projekt zmierza do poprawy funkcjonowania przepisów ustawy o VAT w zakresie systemu zwrotu VAT dla zagranicznych podróżnych. Poseł zaproponował, by dokument skierować do prac w Komisji Finansów Publicznych.

Poseł Andrzej Szlachta z PiS zwrócił uwagę, że komisja "Przyjazne Państwo" przedstawiła już kilkanaście "cząstkowych" zmian w ustawie o VAT, ale opowiedział się za szybkim skierowaniem do prac w komisji finansów.

Szlachta dodał, że zgodnie z projektem firma, która chce pośredniczyć w zwrocie VAT, nie będzie musiała posiadać zaświadczenia z Ministerstwa Finansów (że nie ma zaległości podatkowych ani w ZUS - PAP). Będzie to musiała być jednak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna, o kapitale zakładowym co najmniej 4 mln zł.

Także Lewica opowiedziała się za skierowaniem projektu do komisji. Marek Wikiński powiedział w imieniu klubu, że zmiana powinna wpłynąć pozytywnie na budżet państwa. Według niego spowoduje większe zainteresowanie zakupami w Polsce ze strony turystów spoza UE, głównie z Ukrainy, Białorusi czy Rosji. "Dobrze byłoby, aby jak najwięcej twardej waluty zostawiali w polskich sklepach za polskie produkty" - mówił Wikiński.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski wskazał jednak, że oprócz zniesienia obowiązku posiadania zaświadczenia z MF przez pośredników w zwrocie VAT, projekt znosi także obowiązek złożenia kaucji gwarancyjnej przez te firmy.

"W mojej ocenie ten projekt, z wyjątkiem propozycji wprowadzenia zwrotu podatku w formie bezgotówkowej, którą mogę kierunkowo poprzeć, (...) rodzi zbyt duże ryzyka dla funkcjonowania całego systemu (zwrotu VAT podróżnym - PAP)" - powiedział.

Dodał, że w związku z tym "generalnie" projekt nie zasługuje na poparcie.

Ponieważ posłowie opowiedzieli się za kontynuowaniem prac nad projektem, trafi on teraz do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. (PAP)

mmu/ drag/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)