Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm będzie pracował nad zaostrzeniem kar dla pijanych kierowców

0
Podziel się:

Do sejmowej komisji trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego, przewidujący
możliwość zakazania na zawsze prowadzenia pojazdów przez kierowców, którzy pod wpływem alkoholu lub
narkotyków spowodowali wypadek.

Do sejmowej komisji trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego, przewidujący możliwość zakazania na zawsze prowadzenia pojazdów przez kierowców, którzy pod wpływem alkoholu lub narkotyków spowodowali wypadek.

Sejm nie uwzględnił w piątek wniosku Jana Widackiego (Demokratyczne Koło Poselskie Stronnictwa Demokratycznego) o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Zgodnie z propozycjami przygotowanymi przez posłów PiS, sąd mógłby orzekać zakaz prowadzenia pojazdów "na zawsze" w kilku przypadkach: gdy pijany kierowca doprowadzi do katastrofy w ruchu drogowym, spowoduje zagrożenie taką katastrofą, doprowadzi do wypadku lub został już wcześniej skazany za jazdę po pijanemu. Można by go również stosować w przypadku kierowców, którzy zbiegli z miejsca wypadku.

Projekt zaostrza też kary dla osób, które już wcześniej były skazane za jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków - z kary grzywny i kary więzienia do lat dwóch na karę od trzech do pięciu lat więzienia.

Wnioskodawcy uzasadniają projekt policyjnymi statystykami, z których wynika, że liczba pijanych kierowców od lat jest bardzo wysoka, i że z tego powodu co roku giną na drogach setki osób. Prowadzi to do wniosku, że ta patologia wymaga zdecydowanych mechanizmów prawnych. Ideę nowelizacji poparły wszystkie kluby poselskie.

Także rząd uznaje, że nad projektem warto popracować, choć ma on "istotne wady". Wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona uznał, że jedną z największych wad propozycji PiS jest zbyt wysokie zaostrzenie kar dla kierowców, którzy ponownie dopuścili się jazdy po pijanemu, co umiejscawiać będzie to przestępstwo w kategorii zbrodni.

"Ta propozycja wydaje się zbyt daleko idąca (...). Obecnie niższą karę można by wymierzyć za rozbój, za pobicie z następstwem w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu człowieka, śmierci człowieka czy też za nieumyślne spowodowanie śmierci. To jest rażąca niespójność" - mówił w sejmowej debacie. Wrona zaznaczył jednak, że rozwiązaniem mogłoby być takie zaostrzenie kary, dzięki któremu przestępstwo nadal traktowane byłoby jako występek. (PAP)

Wkt/ mok/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)