Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm doprecyzował zasady pomocy prawnej w sprawach cywilnych

0
Podziel się:

Pomoc prawna przyznawana z urzędu stronie przez sąd w postępowaniu cywilnym
nie może być związana z wcześniejszym zwolnieniem tej strony od kosztów sądowych - takie m.in.
rozwiązanie zakłada nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, do której w czwartek Sejm przyjął
jedną redakcyjną poprawkę Senatu.

Pomoc prawna przyznawana z urzędu stronie przez sąd w postępowaniu cywilnym nie może być związana z wcześniejszym zwolnieniem tej strony od kosztów sądowych - takie m.in. rozwiązanie zakłada nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, do której w czwartek Sejm przyjął jedną redakcyjną poprawkę Senatu.

Teraz nowela trafi do podpisu prezydenta.

Zmiana w K.p.c. związana jest z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z czerwca ubiegłego roku. TK uznał wtedy, iż dotychczasowa "konstrukcja, wiążąca decyzję o ustanowieniu adwokata lub radcy prawnego z uprzednią decyzją o zwolnieniu od kosztów sądowych, prowadzi do ograniczenia prawa do sądu, nieznajdującego usprawiedliwienia w innych wartościach konstytucyjnych".

Dlatego na mocy noweli do K.p.c. dodano m.in. zapis, iż "osoba fizyczna, niezwolniona przez sąd od kosztów sądowych, może się domagać ustanowienia adwokata lub radcy prawnego, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny".

Jak wskazano w uzasadnieniu noweli, możliwe są sytuacje, gdy dana strona nie zostanie zwolniona ze stosunkowo niewielkich w danej sprawie kosztów sądowych, jednak jednocześnie może ona nie mieć środków na opłacenie kosztów pomocy prawnej lub zastępstwa procesowego w tej sprawie.

Na mocy nowelizacji doprecyzowano też inne szczegółowe przepisy dotyczące zasad przyznawania pomocy prawnej z urzędu i związanych z tym powinności adwokatów i radców prawnych. (PAP)

mja/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)