Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: Działania obcych funkcjonariuszy w Polsce - sejmowa większość za

0
Podziel się:

PiS złożył w środę w Sejmie wniosek o odrzucenie w drugim czytaniu
rządowego projektu ustawy o udziale zagranicznych funkcjonariuszy we wspólnych operacjach lub
działaniach ratowniczych w Polsce. Przedstawiciele klubów PO, PSL i SLD zadeklarowali, że go poprą.

PiS złożył w środę w Sejmie wniosek o odrzucenie w drugim czytaniu rządowego projektu ustawy o udziale zagranicznych funkcjonariuszy we wspólnych operacjach lub działaniach ratowniczych w Polsce. Przedstawiciele klubów PO, PSL i SLD zadeklarowali, że go poprą.

Głosowanie nad projektem ustawy o udziale zagranicznych funkcjonariuszy lub pracowników we wspólnych operacjach lub działaniach ratowniczych na terytorium Polski odbędzie się najprawdopodobniej w piątek. Projekt, przygotowany przez MSW, w założeniu ma usprawnić współpracę m.in. podczas katastrof czy klęsk żywiołowych, do tej pory regulowaną umowami dwustronnymi (Polska ma podpisane takie umowy m.in. ze wszystkimi sąsiadami z wyjątkiem Białorusi).

Jak tłumaczył sprawozdawca Piotr van der Coghen (PO), nowe regulacje przydadzą się np. w razie pościgu transgranicznego, ratowania ofiar lawin w górach, gaszenia pożarów lasów przy granicy, powodzi, imprez masowych, w których licznie biorą udział obywatele państw sąsiednich. Zaznaczył, że przepisy wynikające z międzynarodowych umów są rozproszone i nie uwzględniają okoliczności, które już się zdarzyły lub których można się spodziewać.

Jarosław Zieliński (PiS) wyraził obawę, że wejście w życie projektowanej ustawy może być groźne dla suwerenności państwa. "Treść ustawy sprowadza się do tego, aby komendanci policji, SG, PSP, szef MSW i rząd mogli odpowiednio sprowadzać do Polski na nasz koszt funkcjonariuszy obcych państw" - powiedział poseł PiS. Zwracał uwagę, że projekt przede wszystkim mówi o patrolowaniu ulic, ochronie porządku, zapobieganiu przestępczości np. podczas demonstracji, a dopiero na końcu, jak powiedział Zieliński, "zapewne dla przykrycia głównych celów", wymienia wspólne działania ratownicze. Ocenił też, że nieprawdą jest, iż wprowadzenia takich przepisów wymaga prawo UE.

Ustawa w pełni wdraża trzy decyzje unijne - zapewnił wiceszef MSW Piotr Stachańczyk. Podkreślił, że projekt mówi o formach współpracy policyjnej przyjętych między krajami UE. Zwrócił też uwagę, że już teraz praktycznie wszystkie dwustronne umowy o współpracy policyjnej, zwłaszcza na obszarze przygranicznym, umożliwiają obcym funkcjonariuszom używanie broni palnej i środków przymusu bezpośredniego wobec obywateli polskich.

Projekt poparli przedstawiciele PO, PSL i SLD. Roman Kaczor (PO) podkreślał, że projektowane regulacje zapewniają uzyskanie pomocy i wsparcia m.in. w razie klęsk żywiołowych. Zaznaczył, że zagraniczni funkcjonariusze będą mogli działać jedynie w obecności i pod dowództwem polskiego funkcjonariusza. Krystyna Ozga (PSL) zwracała uwagę, że dotychczasowe przepisy okazywały się niewystarczające. Natomiast Artur Ostrowski (SLD) wskazał, że część poprawek wprowadzonych do projektu w Sejmie wyszła na przeciw wątpliwościom części opinii publicznej; wykreślono np. ABW z katalogu służb uprawnionych do prowadzenia wspólnych operacji a służbom państw spoza UE umożliwiono udział na terytorium Polski jedynie w akcjach ratowniczych.

Stanowiska wobec projektu nie zajęły kluby TR i SP. Przedstawiciel tego pierwszego, Henryk Kmiecik, nie dotarł na debatę. Z kolei Edward Siarka (SP) mówił głównie o wątpliwościach dotyczących projektu. "Myślę, że czas pokaże, czy nowy projekt pozwoli lepiej koordynować akcje niesienia pomocy czy zabezpieczać wielkie imprezy masowe" - powiedział.

Projekt ma ułatwić funkcjonariuszom lub pracownikom państw członkowskich UE udział we wspólnych operacjach na terytorium Polski, m.in. w zakresie zapobiegania przestępczości, współdziałania podczas katastrof czy klęsk żywiołowych. Uregulowanie tych kwestii w ustawie MSW motywuje potrzebą ujednolicenia przepisów i przyspieszenia działań ratowniczych i porządkowych.

Zgodnie z projektem ustawy podczas pobytu w Polsce zagraniczni funkcjonariusze i pracownicy będą podlegać ochronie prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy policji. Będą poza tym korzystać z ulg na przejazdy środkami transportu zbiorowego. W myśl projektu użycie służbowej broni palnej, środków przymusu bezpośredniego oraz materiałów pirotechnicznych (za zgodą dowodzącego operacją) będzie obwarowane stosowaniem odpowiednich przepisów ustawy o policji. (PAP)

ral/ pz/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)