Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: gminy będą mogły tworzyć fundusze sołeckie

0
Podziel się:

Od kwietnia 2009 r. rady gmin będą mogły
tworzyć fundusze sołeckie, dzięki czemu sołectwa zyskają środki na
finansowanie niewielkich, ale istotnych dla społeczności wiejskich
działań - zdecydował Sejm, uchwalając w piątek ustawę o funduszu
sołeckim.

Od kwietnia 2009 r. rady gmin będą mogły tworzyć fundusze sołeckie, dzięki czemu sołectwa zyskają środki na finansowanie niewielkich, ale istotnych dla społeczności wiejskich działań - zdecydował Sejm, uchwalając w piątek ustawę o funduszu sołeckim.

Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 408 posłów; przeciwnych było 8; nikt nie wstrzymał się od głosu.

Posłowie odrzucili wniosek mniejszości zaproponowany przez klub PiS, który przyznawał sołtysom comiesięczną dietę w wysokości 200 zł, wypłacaną z budżetu państwa.

Zgodnie z ustawą, sołectwa będą mogły pozyskiwać, za pośrednictwem funduszu, środki na przedsięwzięcia, które - zgłoszone jako inicjatywa mieszkańców - będą zadaniami własnymi gminy. Muszą one służyć poprawie warunków życia mieszkańców i być zgodne ze strategią rozwoju gminy.

Z funduszu sołeckiego można będzie finansować także działania służące likwidacji skutków klęsk żywiołowych.

Według ustawy o funduszu sołeckim, istotnym warunkiem przyznania środków będzie złożenie przez sołectwo wniosku do wójta.

Wniosek taki - uchwalony przez zebranie wiejskie z inicjatywy sołtysa, radę sołecką lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców - trzeba będzie złożyć do 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy, aby środki zostały zagwarantowane w budżecie gminy na ten rok, którego dotyczy wniosek.

Wielkość funduszu będzie uzależniona od kondycji finansowej gminy oraz od liczby mieszkańców sołectwa. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - autor ustawy - szacuje, że średnio wyniesie on dla jednej gminy ok. 10 tys. zł.

Gminy będą mogły odzyskać część kwoty wydanej w ramach funduszu sołeckiego w formie dotacji celowej; w zależności od wysokości dochodów danej gminy budżet państwa zwróci od 10 do 30 proc., ale refundacja będzie dotyczyła wydatków poniesionych w roku poprzedzającym rok otrzymania zwrotu.

Gminy, których kwota dochodów zmieści się w przedziale od 100 proc. do 120 proc. średniej w skali kraju, otrzymają zwrot w wysokości do 20 proc. Tam gdzie kwota jest większa od 120 proc. średniej w skali kraju zwrot wyniesie do 10 proc. (PAP)

joko/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)