Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: kluby za nowelą ustawy o wychowaniu w trzeźwości

0
Podziel się:

Osoba składająca zażalenie na przymusowe doprowadzenie do izby wytrzeźwień
otrzyma prawo uczestnictwa w posiedzeniu sądu, który będzie je rozpatrywał - zakłada senacki
projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości, który w środę poparły w debacie sejmowej
wszystkie kluby poselskie.

Osoba składająca zażalenie na przymusowe doprowadzenie do izby wytrzeźwień otrzyma prawo uczestnictwa w posiedzeniu sądu, który będzie je rozpatrywał - zakłada senacki projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości, który w środę poparły w debacie sejmowej wszystkie kluby poselskie.

Jak podkreślali posłowie projekt - który popiera także rząd - gwarantuje zachowanie podstawowych praw konstytucyjnych i jego uchwalenie jest niezbędne.

Głównym celem noweli jest dostosowanie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu narkomanii do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Orzekł on, że ustawa, nie gwarantując osobie zatrzymanej w izbie wytrzeźwień, prawa do udziału w posiedzeniu sądu, na którym rozpatrywane jest zażalenie w sprawie zasadności i legalności doprowadzenia do izby, jak również decyzji o zatrzymaniu, jest niezgodna z konstytucją.

Nowela przyznaje wnoszącemu zażalenie prawo do udziału w posiedzeniu sądu. Na sąd odwoławczy nałożony zostanie obowiązek zawiadomienia skarżącego o czasie i miejscu posiedzenia w tej sprawie. W takim przypadku niestawiennictwo stanowić będzie przeszkodę dla orzekania co do zażalenia.

Jak napisano w uzasadnieniu projektu, decyzja o zatrzymaniu i doprowadzeniu do izby wytrzeźwień dotyka jednego z najważniejszych praw człowieka: wolności osobistej. Szczególna gwarancja tej wolności ustanowiona została w konstytucji, z której wynika, iż każdy pozbawiony wolności na podstawie wyroku sądowego ma prawo odwołania się do sądu w celu niezwłocznego ustalenia legalności tego pozbawienia. Bezsprzecznie odnosi się to również do pozbawienia wolności przez umieszczenie w izbie wytrzeźwień.

Głosowanie nad projektem jeszcze podczas tego posiedzenia Sejmu.(PAP)

pro/ la/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)