Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: Kluby za prezydenckim projektem zmian w Kodeksie cywilnym

0
Podziel się:

Wszystkie sejmowe kluby poparły w czwartek
prezydencką propozycję wydłużenia z 10 do 20 lat terminu
dochodzenia roszczeń przez ofiary przestępstw ujawnionych po
długim czasie od momentu ich popełnienia. Prezydent zgłosił taka
zmianę do Kodeksu cywilnego. Głosowanie w sejmie w piątek.

Wszystkie sejmowe kluby poparły w czwartek prezydencką propozycję wydłużenia z 10 do 20 lat terminu dochodzenia roszczeń przez ofiary przestępstw ujawnionych po długim czasie od momentu ich popełnienia. Prezydent zgłosił taka zmianę do Kodeksu cywilnego. Głosowanie w sejmie w piątek.

Proponowana nowelizacja ma związek z prezydenckim wetem z sierpnia 2006 r. do noweli Kodeksu cywilnego, jaki również z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z września ub. roku.

Trybunał orzekł wówczas, że przepis art. 442 K.c. mówiący, że roszczenie przedawnia się po upływie 10 lat od momentu - gdy nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę - jest niezgodny z konstytucją, ponieważ pozbawia pokrzywdzonego możliwości dochodzenia odszkodowania. Sędziowie TK uznali, że przepis ten wadliwie określa początek biegu terminu przedawnienia; ustalając ten początek od momentu zdarzenia sprawczego, a nie momentu wystąpienia szkody.

W czwartek sprawozdawca sejmowej komisji Nadzwyczajnej ds. Zmian w Kodyfikacjach Józef Zych (PSL) powiedział, że nowelizacja jest zasadna, ponieważ w praktyce zdarzały się przypadki, gdy "szkoda" ofiar przestępstw ujawniała się dopiero po terminie 10 lat. "Proponowane rozwiązania są słuszne z punktu widzenia poszkodowanych" - podkreślił.

Jak zgodnie podkreślali posłowie podczas debaty sejmowej, proponowane zmiany skutecznie chronią ofiary przestępstw. W ich ocenie przestępstwa często są ujawniane bardzo późno, a ponadto prowadzenie postępowania karnego w takich sprawach może zająć wiele czasu.

Ich zdaniem nowe przepisy oprócz ochrony osób poszkodowanych zmierzają także do tego, aby sprawcy najpoważniejszych przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu nie uniknęli odpowiedzialności cywilnej. (PAP)

gdy/ wkr/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)