Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: kluby za protokołem dot. obaw Irlandii co do Traktatu z Lizbony

0
Podziel się:

Wszystkie kluby parlamentarne zapowiedziały w czwartek poparcie projektu
ustawy o ratyfikacji protokołu, który jest realizacją zobowiązania wobec Irlandii złożonego w 2008
roku przez państwa UE. Umożliwiło to ratyfikację Traktatu Lizbońskiego przez Irlandię rok później.

Wszystkie kluby parlamentarne zapowiedziały w czwartek poparcie projektu ustawy o ratyfikacji protokołu, który jest realizacją zobowiązania wobec Irlandii złożonego w 2008 roku przez państwa UE. Umożliwiło to ratyfikację Traktatu Lizbońskiego przez Irlandię rok później.

Podczas czwartkowej debaty w Sejmie przedstawiciele wszystkich klubów zapowiedzieli poparcie projektu ustawy o ratyfikacji Protokołu w sprawie obaw narodu irlandzkiego co do Traktatu z Lizbony, sporządzonego 13 czerwca 2012 r. w Brukseli.

Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu protokół jest realizacją zobowiązania wobec Irlandii złożonego przez państwa Unii Europejskiej, w celu umożliwienia pozytywnego zakończenia procesu ratyfikacji Traktatu z Lizbony w Irlandii, który został wstrzymany z powodu negatywnego wyniku referendum przeprowadzonego tam w czerwcu 2008 r.

Jak przypomniano, Irlandczycy w referendum opowiedzieli się przeciw ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Zaznaczono również, że podczas posiedzenia Rady Europejskiej 11 i 12 grudnia 2008 r. szefowie państw i rządów uzgodnili polityczne gwarancje dla Irlandii, które obejmowały przedłużenie obowiązywania zasady "jeden kraj - jeden komisarz" przy wyborze Komisji Europejskiej na okres po 2014 r.

Rząd irlandzki - czytamy - uzyskał też wtedy "prawnie wiążące gwarancje" dotyczące obaw obywateli irlandzkich w zakresie polityki podatkowej, prawa do życia, edukacji i rodziny oraz tradycyjnej irlandzkiej polityki neutralności wojskowej.

Anna Fotyga (PiS) przekonywała podczas debaty, że protokół stanowi "wielkie zobowiązanie honorowe" wobec Irlandii, ale jest też korzystny dla Polski i dla Unii Europejskiej.

"Irlandczykom w trakcie negocjacji udało się uzyskać kilka istotnych osiągnięć. Istotnych także dla nas" - dodała. Jak podkreśliła była minister spraw zagranicznych zasada "jeden komisarz-jeden kraj" jest korzystna również dla Polski.

Tomasza Kamińskiego (PO) protokół dowodzi, że nawet w "trudnych kwestiach dotyczących poszczególnych narodów na szczeblu europejskim można osiągnąć kompromis".

Głosowanie jest zaplanowane na piątek rano.(PAP)

gł/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)