Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm: Komisja obrony pozytywnie o projekcie budżetu MON na 2014 r.

0
Podziel się

Sejmowa komisja obrony pozytywnie zaopiniowała we wtorek projekt budżetu
MON na 2014 r. Wydatki obronne na przyszły rok zaplanowano na ponad 32 mld zł, czyli o 4 mld zł
więcej niż w 2013 r.

bErJwzZx

Sejmowa komisja obrony pozytywnie zaopiniowała we wtorek projekt budżetu MON na 2014 r. Wydatki obronne na przyszły rok zaplanowano na ponad 32 mld zł, czyli o 4 mld zł więcej niż w 2013 r.

Na wtorkowym posiedzeniu komisja przyjęła pozytywną opinię głosami PO i PSL. PiS był przeciw, a TR i SLD wstrzymały się od głosu.

Wydatki obronne w przyszłym roku mają wynieść 32 mld 36,5 mln zł. Z tego niecałe 28,3 mld zł ma pochodzić z części budżetu "obrona narodowa". Ponad 292 mln zł to wydatki obronne z innych części budżetu na badania naukowe (168 mln zł), pozamilitarne przygotowania obronne (36,6 mln zł) oraz program mobilizacji gospodarki (87,4 mln zł).

bErJwzZz

Nowością jest natomiast utworzenie rezerwy celowej na finansowanie priorytetowych zadań modernizacji technicznej wojska, która wyniesie 3 mld 483,5 mln zł. Wynika to z przyjętego we wrześniu przez rząd wieloletniego programu modernizacji. Zapowiadano wówczas, że na 14 najważniejszych programów (m.in. obronę powietrzną, śmigłowce, systemy wsparcia dowodzenia i modernizację Marynarki Wojennej) do 2022 r. ma zostać przeznaczone 91,5 mld zł, w tym w latach 2014-16 - 15,9 mld zł. Wieloletni program ma zapewnić elastyczne finansowanie zadań, w tym zaciąganie zobowiązań w poszczególnych latach realizacji.

Wydatki związane z modernizacją techniczną, a przeznaczone na programy inne niż priorytetowe, mają w przyszłym roku sięgnąć niemal 4,7 mld zł, z czego wydatki majątkowe, a więc przede wszystkim zakupy sprzętu i uzbrojenia oraz jego remonty - 3,2 mld zł. Inwestycje budowlane i remonty infrastruktury mają kosztować 1,9 mld zł.

Łącznie wydatki majątkowe o charakterze obronnym zapisane w różnych częściach budżetu państwa, czyli te związane z szeroko pojętą modernizacją techniczną wojska, mają wynieść 8,17 mld zł, czyli 25,5 proc. wszystkich wydatków obronnych.

Na wynagrodzenia i uposażenia w 2014 r. MON ma wydać ponad 7,88 mld zł, na emerytury - niecałe 6,58 mld zł.

bErJwzZF

Wydatki na misje zagraniczne mają zamknąć się w 292,7 mln zł; weźmie w nich udział ok. 1,6 tys. żołnierzy.

We wtorek posłowie pytali przedstawicieli MON głównie o wydatki związane z modernizacją techniczną. Szef zarządu planowania rzeczowego Sztabu Generalnego WP gen. bryg. Sławomir Pączek poinformował, że w 2014 r. na modernizację Marynarki Wojennej MON ma wydać ponad 1,5 mld zł, przede wszystkim na program budowy niszczycieli min Kormoran II i patrolowca ORP Ślązak (umowy na nie podpisano we wrześniu), zakup kolejnych rakiet dla Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego i remont jednej z fregat.

Pączek poinformował, że na najważniejszy program modernizacji technicznej wojska - obronę powietrzną zaplanowano ok. 150 mln zł. Fakt, że kwota ta jest niewielka w porównaniu z innymi programami modernizacji, generał wyjaśnił tym, że pozyskanie najdroższych przeciwlotniczych zestawów rakietowych średniego i krótkiego zasięgu Wisła i Narew nastąpi w kolejnych latach (na drugą połowę 2014 r. zaplanowano ogłoszenie przetargów, pierwsze wydatki na te dwa programy - na 2015 r.). Wydatki w 2014 r. mają zostać przeznaczone na rakiety bardzo krótkiego zasięgu Grom oraz modernizacje radarów i uzbrojenia starszej generacji.

Od przyszłego roku będzie obowiązywać przepis, zgodnie z którym do 2023 r. MON ma przeznaczać na kwotę wynikającą ze wzrostu PKB, nie mniej jednak niż 20 proc. funduszy na modernizację techniczną, czyli co najmniej 4-5 proc. całego swojego budżetu. "Kwota na tzw. tarczę Polski jest rozliczana w całym okresie realizacji tego programu i w 2014 r. nie przewidujemy finansowania" - wyjaśniał gen. Pączek.

bErJwzZG

Generał poinformował też, że MON negocjuje z Niemcami pozyskanie 119 używanych czołgów Leopard 2 i przygotowuje się do modernizacji 127 już posiadanych czołgów tego typu. Natomiast koszty związane z reformą systemu dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi MON oszacował w przyszłym roku na ok. 160 mln zł (60 mln zł będzie kosztowało przygotowanie infrastruktury, reszta to koszty osobowe). (PAP)

ral/ bno/ as/

bErJwAaa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)