Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: Komisja za późniejszym terminem reformy prokuratury

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała we
wtorek zaproponowaną przez Senat poprawkę przewidującą opóźnienie o trzy miesiące terminu wejścia w
życie ustawy rozdzielającej funkcje ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego.

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała we wtorek zaproponowaną przez Senat poprawkę przewidującą opóźnienie o trzy miesiące terminu wejścia w życie ustawy rozdzielającej funkcje ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego.

Według przyjętej w połowie lipca przez Sejm ustawy, reforma miała wejść w życie od początku przyszłego roku. Senat zaproponował jednak w końcu lipca przesunięcie tego terminu na 31 marca przyszłego roku, aby "możliwe było przeprowadzenie i zakończenie wszelkich działań organizacyjnych niezbędnych do funkcjonowania prokuratury o strukturze organizacyjnej zaproponowanej w ustawie". Sejmowa komisja zarekomendowała pozytywnie tę zmianę, jej potrzebę uznał również obecny na wtorkowym posiedzeniu minister sprawiedliwości Andrzej Czuma.

Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała także poprawkę przewidującą wydłużenie z jednego do dwóch miesięcy, od dnia wejścia w życie ustawy, terminu zgłoszenia przez Krajową Radę Sądownictwa kandydatów na prokuratora generalnego. Ponadto pozytywne rekomendacje komisji uzyskało sześć poprawek redakcyjnych.

Członkowie komisji negatywnie zaopiniowali natomiast proponowaną przez Senat zmianę, według której prokurator generalny mógłby być wyłaniany poza sędziami i prokuratorami także spośród adwokatów, radców prawnych i notariuszy z odpowiednim stażem zawodowym i doświadczeniem na stanowisku sędziego lub prokuratora.

Zgodnie z ustawą prokurator generalny ma być powoływany przez prezydenta na jedną sześcioletnią kadencję spośród dwóch kandydatów. Mają ich wskazywać Krajowa Rada Sądownictwa i Krajowa Rada Prokuratorów.

Zgodnie z zapisami ustawy prezydent może odwołać prokuratora generalnego przed końcem kadencji, m.in. gdyby został on skazany lub złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. Prokuratora generalnego może także odwołać Sejm na wniosek premiera większością 2/3 głosów - gdyby premier odrzucił jego roczne sprawozdanie lub gdyby "sprzeniewierzył się on złożonemu ślubowaniu".

W ustawie przewidziano likwidację Prokuratury Krajowej i wprowadzenie w jej miejsce Prokuratury Generalnej. (PAP)

mja/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)