Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm: Komisja zdrowia za projektem budżetu na 2014 r.

0
Podziel się

Sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy budżetowej
na rok 2014 w części "zdrowie". Większość zadań w ochronie zdrowia będzie finansowana na poziomie
roku bieżącego lub wyższym.

bEqOdlNh

Sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy budżetowej na rok 2014 w części "zdrowie". Większość zadań w ochronie zdrowia będzie finansowana na poziomie roku bieżącego lub wyższym.

Jak powiedział podczas wtorkowego posiedzenia komisji wiceminister zdrowia Cezary Rzemek, w budżecie państwa na rok 2014 na ochronę zdrowia zaplanowane zostały wydatki na poziomie 7 mld 301 mln zł. Łącznie z rezerwami celowymi jest to 7 mld 706 mln zł. Kwota ta jest o 1,9 proc. wyższa niż w budżecie na ten rok.

Wydatki na ochronę zdrowia zaplanowano też w dwóch funduszach celowych - w Funduszu Pracy - na staże podyplomowe i specjalizacje medyczne (835 mln zł) i w Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych (13 mln zł).

bEqOdlNj

"Większość zadań w ochronie zdrowia będzie finansowana na poziomie roku bieżącego lub wyższym" - powiedział Rzemek.

Dodał, że wyższe niż w tym roku wydatki zaplanowano m.in. na programy profilaktyki zdrowotnej. W sumie jest to 799 mln zł, tj. o ponad 10 proc. więcej niż w roku 2013. W roku 2014 realizowanych ma być 15 programów, w tym program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2013-2016.

Na świadczenia wysokospecjalistyczne w budżecie zaplanowano 318 mln zł, tj. tyle co w tym roku. Na świadczenia dla osób nieobjętych obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym zapisano 165 mln zł, a na leczenie obywateli za granicą - 18 mln zł. Kwota przeznaczona na ratownictwo medyczne to blisko 100 mln zł, a na zakup szczepionek do obowiązkowych szczepień ochronnych - 86 mln zł.

Dofinansowane mają być też inwestycje w szpitalach klinicznych. Aktualnie w wykazie programów wieloletnich znajdują się inwestycje dotyczące przebudowy lub rozbudowy klinik w Białymstoku, Bydgoszczy, Krakowie i Warszawie. Łączna kwota przeznaczona na ich realizację w roku 2014 to 473 mln zł.

bEqOdlNp

Według projektu budżetu 877 mln zł ma być przeznaczone na dotacje celowe, m.in. na inwestycje w uczelniach medycznych (30 mln zł), w szpitalach ogólnych (300 tys. zł), w szpitalach klinicznych (556 mln zł), w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym (225 tys. zł) i w Agencji Oceny Technologii Medycznych (170 tys. zł).

Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska poinformowała, że wydatki jej biura w 2014 r. mają wynieść 11 mln 315 tys. zł. To kwota o 211 tys. niższa niż zapisana w tegorocznym budżecie. (PAP)

mca/ bno/ as/

bEqOdlNK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)