Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: łatwiejszy dostęp do ksiąg wieczystych przez internet od lipca 2014 r.

0
Podziel się:

Przesunięcie o kilka miesięcy - do 1 lipca 2014 r. - terminu wejścia w
życie przepisów ułatwiających dostęp do ksiąg wieczystych przez internet przewiduje nowelizacja,
którą w piątek przyjął Sejm. Zmianę wymusiło wydłużenie przetargu na system informatyczny.

Przesunięcie o kilka miesięcy - do 1 lipca 2014 r. - terminu wejścia w życie przepisów ułatwiających dostęp do ksiąg wieczystych przez internet przewiduje nowelizacja, którą w piątek przyjął Sejm. Zmianę wymusiło wydłużenie przetargu na system informatyczny.

Za zmianą głosowało 441 posłów, jeden był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W maju tego roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o księgach wieczystych i hipotece, zgodnie z którą będzie można m.in. składać drogą elektroniczną wnioski o wydanie odpisu lub wyciągu z księgi wieczystej i dokonać wydruku takiego dokumentu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Taki wydruk będzie miał moc dokumentu wydawanego w sposób tradycyjny przez sąd. Prezydent podpisał nowelizację na początku sierpnia, miała ona wejść w życie od początku grudnia tego roku.

Dotrzymanie określonego wówczas terminu okazało się jednak nierealne. W związku z odwołaniami złożonymi do Krajowej Izby Odwoławczej przedłużeniu uległa procedura przetargowa dotycząca przygotowania odpowiedniego systemu informatycznego. "W grudniu 2012 r. były złożone oferty i rozpoczęto postępowanie przetargowe. Do przetargu przystąpiło sześć znaczących firm, bez pardonu każda decyzja jest zaskarżana" - tłumaczył posłom w środę wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń.

Propozycję zmieniającą termin wejścia w życie przepisów formalnie przygotowali posłowie PO. Poparły ją wszystkie kluby. Z zapowiedzi resortu sprawiedliwości wynika, że według aktualnych planów, wykonawca oprogramowania powinien zostać wybrany jeszcze w grudniu, zaś system będzie gotowy najprawdopodobniej do maja przyszłego roku.

Przeglądarka ksiąg wieczystych działa w internecie od czerwca 2010 r. pod adresem http://ekw.ms.gov.pl; można na nią również trafić z odnośnika na głównej stronie resortu sprawiedliwości. Dostęp do ksiąg jest powszechny; na razie regulują to przepisy wykonawcze. Aby sprawdzić w internecie konkretną księgę, trzeba znać jej numer.

Nowela - która wejdzie w życie w lipcu przyszłego roku - da niektórym instytucjom podstawy prawne do elektronicznego wyszukiwania ksiąg nie tylko według ich numerów, ale też szczegółowych kryteriów, np. nazwy właściciela, adresu nieruchomości, danych z ewidencji gruntów. Prawo do takiego wyszukiwania mają uzyskać m.in.: policja, organy kontroli skarbowej, organy podatkowe, NIK, ZUS, Prokuratoria Generalna, sądy, prokuratura, notariusze i komornicy, którzy mieli już możliwość takiego wglądu w ramach testów pilotażowych.

Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych tworzona jest od blisko 10 lat. Na początku lipca minister sprawiedliwości Marek Biernacki informował, że z końcem roku w całej Polsce pracę kończą ośrodki migracji ksiąg wieczystych. Ich pracownicy zajmowali się przenoszeniem informacji zawartych w papierowych księgach wieczystych do systemu informatycznego. (PAP)

mja/ pz/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)