Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: możliwa dłuższa służba generałów

0
Podziel się:

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o odszkodowaniach dla żołnierzy
poszkodowanych w misjach zagranicznych, która wydłuża także okres służby na niektórych stanowiskach
do ukończenia 63 lat.

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o odszkodowaniach dla żołnierzy poszkodowanych w misjach zagranicznych, która wydłuża także okres służby na niektórych stanowiskach do ukończenia 63 lat.

Według obecnych przepisów ze służby muszą odejść żołnierze, którzy kończą 60 lat. Projekt, nad którym pracował Sejm, przewidywał podniesienie obligatoryjnego wieku emerytalnego do 65 lat - ale jedynie w przypadku wysokich rangą wojskowych wyznaczanych do organizacji międzynarodowych, np. NATO.

Po katastrofie lotniczej w Smoleńsku, w której zginęli najwyżsi dowódcy - szef Sztabu Generalnego i dowódcy rodzajów sił zbrojnych - postanowiono objąć przepisem także oficerów zajmujących najwyższe stanowiska dowódcze w kraju, zarazem posłowie określili górną granicę wieku na 63 lata.

Nowelizacja wprowadza także rozwiązania dotyczące pomocy dla żołnierzy, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu już po odejściu ze służby, ale ich choroba wiąże się np. z wypadkiem, któremu ulegli pełniąc służbę.

Odszkodowanie ma przysługiwać w ciągu trzech lat po odejściu z wojska. Ustawa przewiduje także pomoc dla rodzin żołnierzy, którzy zmarli po odejściu do cywila, ale ich śmierć była następstwem wypadku lub choroby związanych ze służbą. Przepisy maja się stosować także do rodzin funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego. (PAP)

brw/ mok/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)