Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sejm
16.07.2009 22:26

Sejm: Nie będzie piwa w wagonach Warsu

Sejm odrzucił w czwartek projekt ustawy, która miała umożliwić sprzedaż alkoholu w pociągach i restauracjach dworcowych. Za odrzuceniem projektu głosowało 327 posłów, za przyjęciem 91; 12 wstrzymało się od głosu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sejm odrzucił w czwartek projekt ustawy, która miała umożliwić sprzedaż alkoholu w pociągach i restauracjach dworcowych. Za odrzuceniem projektu głosowało 327 posłów, za przyjęciem 91; 12 wstrzymało się od głosu.

Wiceminister zdrowia Marek Haber odpowiadając na pytanie Wojciecha Jasińskiego (PiS), jakie jest stanowisko rządu wobec projektu i jak ma się on do polityki antyalkoholowej, odpowiedział: "Nie jesteśmy za dopuszczeniem do sprzedaży alkoholu w wagonach i na dworcach".

Ustawa przewidywała, że alkohol można biedzie sprzedawać w wagonach barowych i restauracyjnych pociągów w przewozach międzywojewódzkich z rezerwacją miejsc oraz w restauracjach dworcowych.

Autorzy projektu wskazywali, że powszechny zakaz sprzedaży alkoholu w pociągach relacji krajowych jest ewenementem na skalę europejską, a jego skutkiem jest absurdalna sytuacja, gdy np. podróżujący z Warszawy do Poznania może napić się alkoholu w wagonie restauracyjnym, jeśli wybierze pociąg relacji Warszawa-Berlin. Autorzy wskazywali też, że w pociągach można kupić piwo od roznosicieli, z czego jednak skarb państwa nie ma korzyści w postaci podatków i opłat koncesyjnych. Przytaczali też dane, świadczące, że spożycie alkoholu w pociągach nie było w ostatnich latach problemem, a jeśli już, to sprawiali go kibice i żołnierze służby zasadniczej, pijani już przed podróżą.

Sejm uchwalił natomiast bez ani jednego głosu sprzeciwu - 429 posłów było za - inną nowelizację, gwarantującą zatrzymanemu w izbie wytrzeźwień prawo udziału w posiedzeniu sądu, rozpatrującego zażalenie na to zatrzymanie.

Ta nowelizacja, której projekt przygotował Senat, jest następstwem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z czerwca 2002 roku, stwierdzającego, że brak zapewnienia osobie zatrzymanej w izbie wytrzeźwień prawa do udziału w posiedzeniu sądu, na którym rozpatrywane jest jej zażalenie, jest niezgodny z konstytucją.

Wnoszący zażalenie na zatrzymanie w izbie wytrzeźwień będzie miał prawo do udziału w posiedzeniu sądu. Sąd natomiast będzie miał obowiązek zawiadomienia skarżącego o czasie i miejscu posiedzenia sądu w jego sprawie.(PAP)

brw/ la/

Tagi: sejm, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz