Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm nie chce opiniować decyzji o wysłaniu wojsk za granicę

0
Podziel się:

Sejm odrzucił w piątek projekt ustawy, który zmierzał do przyznania izbie
prawa opiniowania decyzji Rady Ministrów o wysłaniu żołnierzy na misje za granicą.

Sejm odrzucił w piątek projekt ustawy, który zmierzał do przyznania izbie prawa opiniowania decyzji Rady Ministrów o wysłaniu żołnierzy na misje za granicą.

Za odrzuceniem projektu - co rekomendowały komisje obrony oraz spraw zagranicznych - głosowało 335 posłów, 45 chciało dalszych prac w komisjach, jeden się wstrzymał od głosu.

Projekt nowelizacji ustaw o powszechnym obowiązku obrony oraz o zasadach użycia wojsk za granicą, zgłoszony przez PiS, Lewicę, SdPl i posłów niezrzeszonych przewidywał, że zanim Rada Ministrów zwróci się do prezydenta o decyzję w sprawie wysłania żołnierzy za granicę na misję dłuższą niż trzy miesiące, musi uzyskać opinię Sejmu.

Za odrzuceniem projektu była PO. W czwartkowej debacie Cezary Tomczyk (PO) przekonywał, że wydłużenie procesu decyzyjnego utrudniłoby szybkie wysłanie wojsk i odbiłoby się na wiarygodności Polski w NATO i Unii Europejskiej, w której Polska zaangażowała się w tworzenie grup bojowych.

Mariusz Kamiński (PiS) argumentował tymczasem, że rozwiązania podobne do zawartego w projekcie są stosowane we Francji, Hiszpanii i Niemczech. Przekonywał, że warto, by rząd zasięgał opinii Sejmu, ponieważ w razie decyzji o wysłaniu wojsk na misję dyskusja i tak będzie nieunikniona. Również Mieczysław Łuczak z PSL apelował, by nie odrzucać projektu.(PAP)

brw/ js/ la/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)