Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm o projekcie nowelizacji Kodeksu Postępowania Karnego

0
Podziel się:

Zakaz orzekania przez sąd drugiej instancji na niekorzyść oskarżonego,
jeśli nieprawomocny wyrok był wynikiem dobrowolnego poddania się przez niego karze, a podstawą
zaskarżenia były błędy sądu - zawiera doprecyzowanie Kodeksu postępowania karnego, którym w piątek
zajmował się Sejm.

Zakaz orzekania przez sąd drugiej instancji na niekorzyść oskarżonego, jeśli nieprawomocny wyrok był wynikiem dobrowolnego poddania się przez niego karze, a podstawą zaskarżenia były błędy sądu - zawiera doprecyzowanie Kodeksu postępowania karnego, którym w piątek zajmował się Sejm.

Projekt nowelizacji K.p.k. - jak podało biuro prasowe Sejmu - posłowie skierowali do dalszych prac w sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Zmian w Kodyfikacjach.

Zmiany w K.p.k. dotyczące odwołań od wyroków zaproponował Senat. Są one dostosowaniem prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z kwietnia ubiegłego roku.

Według ogólnej zasady prawnej, jeśli wyrok zaskarżył skazany, to sąd w dalszym postępowaniu nie może wydać wyroku mniej korzystnego dla skazanego niż ten zaskarżony. Wyjątkiem od tej zasady jest jednak sytuacja, gdy skazany zaskarża wyrok wydany w pierwszej instancji na zasadzie dobrowolnego poddania się przez niego karze. Taki wyjątek, jak wskazał TK, "zapobiega przejawom nielojalnej postawy oskarżonego w toku procesu" i przeciwdziała bezzasadnemu zaskarżaniu wyroków wydanych na mocy wcześniejszego porozumienia.

Jednak, jak wskazał Trybunał, sąd nie może orzec na niekorzyść skazanego w pierwszej instancji w wyniku dobrowolnego poddania się karze, jeśli odwołanie dotyczy kwestii od niego niezależnych, a wynikających na przykład z formalnych błędów sądu. (PAP)

mja/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)