Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm: obywatele UE otrzymają dokumenty pobytowe bezpłatnie

0
Podziel się

Zwolnienie z opłat przy wydawaniu dokumentów pobytowych obywatelom UE oraz
możliwość skrócenia terminu na wydalenie cudzoziemca przewiduje nowelizacja ustawy o wjeździe na
terytorium Polski obywateli UE.

bEgMwbuJ

Zwolnienie z opłat przy wydawaniu dokumentów pobytowych obywatelom UE oraz możliwość skrócenia terminu na wydalenie cudzoziemca przewiduje nowelizacja ustawy o wjeździe na terytorium Polski obywateli UE.

Za nowelą było 415 posłow, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Celem noweli ustawy o wjeździe na terytorium Polski obywateli UE jest dostosowanie polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej oraz wyroków Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

bEgMwbuL

Przewiduje ona zwolnienie cudzoziemców z opłat przy wydawaniu dokumentów pobytowych, gdyż - zgodnie z prawem UE - nie mogą być one wyższe dla obywateli Unii niż dla obywateli danego państwa. Od roku 2010 dowody osobiste dla obywateli polskich są wydawane bezpłatnie.

Szef Urzędu ds. Cudzoziemców Rafał Rogala mówił wcześniej, że w roku ubiegłym za wydanie dokumentów pobytowych obywatele UE i ich rodziny zapłaciły łącznie 58 tys. 610 zł.

Nowela przewiduje przeniesienie - z komendanta wojewódzkiego policji na komendanta wojewódzkiego straży granicznej - odpowiedzialności za doprowadzenie cudzoziemców, wobec których wydano nakaz wydalenia z kraju. Czas na wydalenie może być krótszy niż 31 dni. Dotyczy to sytuacji zagrożenia obronności i bezpieczeństwa państwa, czy zagrożenia porządku publicznego.

Dzieci obywateli państw UE, którzy stracili prawo do pobytu na terytorium Polski lub zmarli, będą mogły - jak przewiduje projekt - pozostać w Polsce do czasu ukończenia nauki wraz z osobą, sprawującą nad dzieckiem opiekę.(PAP)

bEgMwbuR

edom/ brw/ par/ jbr/

bEgMwbvm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)