Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm: od 2012 r. rejestracja spółki z o.o. przez internet

0
Podziel się

Od 1 stycznia 2012 r. spółkę z o.o. z będzie można zarejestrować przez
internet - przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja kodeksów: spółek handlowych i
cywilnego oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

bEiUGxWt

*Od 1 stycznia 2012 r. spółkę z o.o. z będzie można zarejestrować przez internet - przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja kodeksów: spółek handlowych i cywilnego oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). *

Ustawa jest częścią rządowego pakietu deregulacyjnego. Sejm uchwalił ją jednogłośnie głosami 406 posłów.

W uzasadnieniu do zmian napisano, że nowe przepisy ułatwią i znacząco przyspieszą procedury zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a także uproszczą zasady wpisywania ich do KRS. Rząd argumentuje, że nowy tryb tworzenia i rejestracji dotyczy wyłącznie spółek z o.o., gdyż jest to najczęściej występujący typ spółek handlowych w Polsce.

bEiUGxWv

Znowelizowana ustawa daje możliwość tworzenia spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu specjalnego wzorca umowy, który będzie udostępniony w internecie. Rząd zastrzega, że rejestracja internetowa spółek będzie uprawnieniem, nie obowiązkiem założycieli.

Wniosek rejestrowy, umowa spółki (utworzonej przez internet) i lista wspólników będą sporządzane na formularzach udostępnianych w internecie i opatrywane podpisem elektronicznym uprawnionych osób. Dokumenty te będą przesyłane do sądu rejestrowego drogą elektroniczną, a wniosek o wpis spółki z o.o. sąd będzie rozpoznawał w terminie jednego dnia od daty jego wpływu.

W przypadku umów spółek tworzonych internetowo zniesiony zostanie wymóg aktu notarialnego. Zmiana umowy spółki będzie jednak wymagała potwierdzenia przez notariusza.

Rząd szacuje, że koszty związane z utworzeniem systemu informatycznego dla rejestracji spółek z o.o. w trybie on-line wyniosą 2 mln zł, a te związane z infrastrukturą techniczną oszacowano na poziomie 5 mln zł. Dodatkowe wydatki będą wiązały się z utrzymaniem systemu - serwisowaniem, wynagrodzeniami dla personelu nadzorującego system i obsługującego część techniczną - szacowane są na 300 tys. zł rocznie.

bEiUGxWB

Autorzy ustawy uważają, że wdrożenie nowych przepisów przyczyni się zapewne do zwiększenia liczby tworzonych przez internet spółek z o.o. Według rządu może to spowodować "odpowiedni" wzrost dochodów budżetu państwa, ale w tej chwili trudno jest oszacować, czy i o ile one wzrosną.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2012 r. Teraz zajmie się nią Senat.(PAP)

mmu/ amac/ jbr/

bEiUGxWW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)