Notowania

wiadomości
12.05.2011 18:57

Sejm odrzucił poprawkę Senatu do noweli o instytucjach filmowych

Sejm odrzucił w czwartek poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o państwowych instytucjach filmowych. Ustawa wydłuża do końca 2012 r. czas przewidziany na ich komercjalizację lub likwidację; umożliwi też ich przekształcanie w instytucje kultury.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sejm odrzucił w czwartek poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o państwowych instytucjach filmowych. Ustawa wydłuża do końca 2012 r. czas przewidziany na ich komercjalizację lub likwidację; umożliwi też ich przekształcanie w instytucje kultury.

W rządowej noweli przewidziano wydłużenie o dwa lata - do końca 2012 r. - czasu przewidzianego na komercjalizację, a następnie prywatyzację lub likwidację państwowych instytucji filmowych.

Dodatkowy czas ma umożliwić - bez ryzyka zbędnych kosztów - przeprowadzenie procesu przekształceń, a także zachować dorobek państwowych instytucji filmowych. Dotychczasowy termin skomercjalizowania lub likwidacji państwowych instytucji filmowych - do końca 2010 r. - okazał się zbyt krótki, głównie ze względu na długotrwałość postępowań regulujących stan prawny nieruchomości będących własnością państwowych instytucji filmowych.

Poprawka Senatu dotyczyła zapisu o przekształcaniu instytucji filmowych w instytucje kultury. Senatorowie zwrócili uwagę, że w ustawie o instytucjach filmowych jest zapis, że instytucja filmowa może rozpocząć działalność dopiero po wpisaniu jej do rejestru instytucji filmowych. Dlatego - ich zdaniem - w celu doprecyzowania nowelizacji w części dotyczącej wykreślenia przez ministra kultury przekształconej instytucji należy wykreślić słowo "państwowych" ze sformułowania "rejestr państwowych instytucji filmowych".

Posłowie odrzucili jednak senacką poprawkę ze względu na - jak tłumaczyli sprawozdawcy poselskich klubów - negatywną opinię sejmowego Biura Legislacyjnego.

Nowelizacja dotyczy 11 instytucji; większość z nich to studia filmowe, takie jak "Tor", "Kadr", "Zebra" czy Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Te instytucje czekają na komercjalizację.

Inny plan ma Ministerstwo Kultury wobec dwu wytwórni filmowych, których także dotyczy nowelizacja - Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie i Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Wobec nich wprowadzono zapisy o możliwości przekształcenia z państwowych instytucji filmowych w instytucje kultury.

Wytwórnia we Wrocławiu, po przekształceniu w instytucję kultury, stanie się Centrum Edukacji Filmowej. Zostanie ono stworzone we współpracy z wrocławską ASP i politechniką i ma specjalizować się w nauczaniu najnowszych technologii filmowych. Z kolei warszawska wytwórnia filmowa na Chełmskiej ma zostać przekształcona w Polskie Centrum Kinematografii, gdzie powstanie muzeum polskiej sztuki filmowej oraz Cinemateka - zbiór zdigitalizowanych polskich filmów.

Ustawa trafi teraz do prezydenta.(PAP)

nno/ agz/ ls/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz