Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm odrzucił projekt PiS dot. aktywizacji zawodowej

0
Podziel się:

Sejm poparł w czwartek wniosek Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o
odrzucenie poselskiego projektu noweli ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Projekt autorstwa PiS obniżał koszty zatrudnienia osób w wieku przedemerytalnym, a emerytom i
rencistom miał umożliwić "dorabianie" do świadczenia bez limitu.

Sejm poparł w czwartek wniosek Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o odrzucenie poselskiego projektu noweli ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Projekt autorstwa PiS obniżał koszty zatrudnienia osób w wieku przedemerytalnym, a emerytom i rencistom miał umożliwić "dorabianie" do świadczenia bez limitu.

Za odrzuceniem projektu głosowało 225 posłów, 197 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Sejmowa komisja zaproponowała odrzucenie projektu w całości ponieważ uznała, że część zaproponowanych zmian została już wcześniej uchwalona w innych ustawach. Ponadto - jak wskazywała sprawozdawczyni komisji Izabela Mrzygłocka (PO) - autorzy tego projektu nie potrafili przedstawić skutków finansowych proponowanych zmian.

Projekt PiS miał zwolnić pracodawców z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy za pracowników, którym brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Analogicznie pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników w wieku przedemerytalnym, zostaliby zwolnieni z opłacania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń.

Skutkiem tych zmian byłoby obniżenie kosztów zatrudnienia pracownika w wieku przedemerytalnym, co przyczynić się ma do promocji zatrudnienia starszych osób. Projekt wprowadzał również ustawowy zakaz zwalniania pracownika tylko z powodu ukończenia wieku emerytalnego.

Obecnie pracodawca może jako przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę podać fakt, że osoba ma ukończony wiek emerytalny. Oznacza to, że na dzień przed ukończeniem przez kobietę 60 lat, a mężczyznę 65 lat, pracodawca zobowiązany jest uzasadnić merytorycznie jej zwolnienie, a dwa dni później już nie. Zdaniem autorów ustawy jest to dyskryminacja ze względu na wiek.

Projekt znosił także limity "dorabiania" dla osób posiadających uprawnienia do emerytury i renty, w tym także renty rodzinnej. Zdaniem autorów limity "dorabiania" dezaktywizują osoby otrzymujące emerytury i renty, które bojąc się przekroczenia dopuszczalnych kwot i utraty całości lub części świadczenia, wolą nie podejmować dodatkowej działalności. Zniesienie limitów spowoduje zmniejszenie "szarej strefy" zatrudnienia.(PAP)

gdy/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)