Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm odrzucił weto prezydenta do ustawy ws. Konwencji ws. kontaktów z dziećmi

0
Podziel się

Sejm - głosami PO, PSL i klubu Lewicy -
odrzucił w czwartek prezydenckie weto do ustawy o ratyfikacji
Konwencji ws. kontaktów z dziećmi.

bEgEyrnV

Sejm - głosami PO, PSL i klubu Lewicy - odrzucił w czwartek prezydenckie weto do ustawy o ratyfikacji Konwencji ws. kontaktów z dziećmi.

Dotyczy ona prawa rodziców do kontaktów z dzieckiem, w szczególności zaś relacji, gdy po rozstaniu mieszkają oni w innych krajach i jedno z nich domaga się kontaktów z dzieckiem, a drugie je uniemożliwia.

Prezydent Lech Kaczyński zawetował ustawę upoważniającą go do ratyfikacji konwencji w końcu listopada 2008 r. W uzasadnieniu weta podkreślił, że wprowadzenie przewidzianych tam rozwiązań "grozić może dobru rodziny i prawu rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami".

bEgEyrnX

"Zgodnie z art. 25 zakazane jest składanie przez państwa jakichkolwiek zastrzeżeń do Konwencji. W konsekwencji państwa, które stosować mają jej rozwiązania, nie mogą związać sposobu jej stosowania z obowiązującym w nich systemem wartości i tradycji związanych z wychowywaniem dziecka" - podnosił L. Kaczyński.

Andrzej Duda, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, podkreślał w czwartek w Sejmie, że konwencja "budzi kontrowersje", czego dowodem jest m.in. - niewielka jego zdaniem - liczba państw, które ją ratyfikowały lub podpisały.

"Jest kilka przepisów, które wzbudzają wątpliwości i nie tylko nie ułatwią kontaktów, ale je utrudnią" - mówił, zwracając uwagę, że decyzja sądu zagranicznego w kwestii kontaktów rodzica z dzieckiem nie jest weryfikowana przez sąd krajowy.

Podnosił to w uzasadnieniu weta prezydent, pisząc, że oznacza to "brak możliwości zakwestionowania realizacji kontaktu, nawet wówczas gdy z posiadanej przez sąd wiedzy wynika możliwość naruszenia dobra dziecka wskutek wykonania orzeczenia".

bEgEyrod

Szef MSZ Radosław Sikorski w krótkim wystąpieniu przed głosowaniem wskazał, że to co jest przedmiotem debaty w Sejmie, nie dotyczy ratyfikacji konwencji, a jedynie ustawy, która ma to umożliwić. Podkreślił, że po przyjęciu tej - jak to określił - "technicznej ustawy" prezydent będzie mógł ratyfikować Konwencję lub odmówić ratyfikacji.

Wniosek o ponowne uchwalenie ustawy poparło 274 z 433 posłów. Wymagana większość 3/5 wynosiła 260 posłów. 158 posłów było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Za odrzuceniem prezydenckiego weta byli posłowie kolacji z PO i PSL, a także parlamentarzyści Lewicy, kół SdPl-Nowa Lewica i Demokratycznego Koła Poselskiego oraz czterech niezależnych; za podtrzymaniem weta głosowali posłowie z PiS, Polski XXI oraz siedmiu niezależnych posłów.

Konwencja w sprawie kontaktów z dziećmi została opracowana w ramach Rady Europy przez Komitet Ekspertów Prawa Rodzinnego, działający pod auspicjami Europejskiego Komitetu Współpracy Prawnej (CDCJ) i przyjęta przez Komitet Ministrów Rady Europy w dniu 3 maja 2002 r. Otwarcie Konwencji do podpisu nastąpiło w dniu 15 maja 2003 r. w Strasburgu. Dotychczas ratyfikowało ją kilka państw m.in. Albania, Czechy, Rumunia, San Marino i Ukraina.(PAP)

bEgEyroe

ktl/ ura/ bk/

bEgEyroy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)