Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: PiS przeciw łatwiejszym awansom generalskim w policji

0
Podziel się:

Przeciwko mianowaniu na stopnie generalskie policjantów ze stażem krótszym
niż obecnie wymagany opowiedziało się w czwartek PiS. W sejmowej debacie projekt zmian w ustawie o
policji poparły pozostałe kluby i koła, przy czym SLD chce, by podobnymi regulacjami objąć PSP.

Przeciwko mianowaniu na stopnie generalskie policjantów ze stażem krótszym niż obecnie wymagany opowiedziało się w czwartek PiS. W sejmowej debacie projekt zmian w ustawie o policji poparły pozostałe kluby i koła, przy czym SLD chce, by podobnymi regulacjami objąć PSP.

Projekt nowelizacji ustawy o policji złożyła w Sejmie PO. Jego głównym celem jest usprawnienie kwestii związanych z awansami. Regulacja precyzuje, po ilu latach służby funkcjonariusz może uzyskać wyższy stopień. Rozwiązuje też sprawę awansu na nadinspektora policji, czyli pierwszy stopień generalski.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami jest to możliwe tylko wtedy, gdy awansowany funkcjonariusz odsłużył co najmniej cztery lata w stopniu inspektora. Kwestia ta wzbudziła wiele kontrowersji przed tegorocznym świętem policji i była powodem wycofania przez szefa MSWiA wniosków o awansowanie na ten stopień pięciu komendantów wojewódzkich i szefa CBŚ. Policjanci zwracają uwagę, że taka regulacja dotyczy jedynie ich formacji.

Zgodnie z proponowanymi zapisami prezydent "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" będzie mógł na wniosek szefa MSWiA zrezygnować z tego wymogu i mianować nadinspektora z pominięciem wymogu odsłużenia czterech lat w stopniu inspektora.

Tę właśnie regulację PiS uważa za bardzo kontrowersyjną. "Chodzi o to, żeby pod koniec kadencji tych, których rząd uznaje za godnych awansu, za swoich, mianować na stopień nadinspektora policji" - ocenił Jarosław Zieliński (PiS). "Nie jest dobrze, jeżeli otwiera się taką drogę pod koniec kadencji dla zasłużonych temu rządowi - nie wiem, czy państwu, to jest kwestia oceny - inspektorów policji po to, żeby przed zakończeniem kadencji wystąpić do prezydenta o mianowanie ich na stopień nadinspektora" - dodał Zieliński i podkreślił, że PiS będzie się przyglądało ewentualnym nominacjom generalskim w policji w najbliższym czasie. Zapowiedział, że z tego powodu PiS będzie głosowało przeciw ustawie.

Propozycję zmian w ustawie o policji poparły PO, SLD, SLD i PJN. Lewica złożyła jednak poprawkę zmierzającą do tego, by ułatwić awanse generalskie nie tylko w policji, lecz także w Państwowej Straży Pożarnej.

Poprawka SLD zmierza też do objęcia zawodowych strażaków takimi samymi regulacjami jak policjantów, jeśli chodzi o awanse pośmiertne. W projekcie zmian ustawy o policji jest bowiem także zapis, który po raz pierwszy ustawowo uregulowałby kwestię nadawania wyższych stopni policjantom, którzy zginęli podczas wykonywania czynności służbowych. Zgodnie z propozycją taki pośmiertny stopień będzie mógł nadawać komendant główny policji. Z kolei w przypadku pierwszego stopnia oficerskiego - podkomisarza i nadinspektora będzie to leżało w gestii prezydenta.

Projekt reguluje też kwestię przenoszenia do policji, na własną prośbę, funkcjonariuszy Służby Celnej. Dotychczas możliwe to było w przypadku m.in. funkcjonariuszy ABW, Straży Granicznej czy BOR.

Ze względu na złożoną poprawkę projektem ponownie zajmie się sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych. (PAP)

pru/ ral/ itm/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)