Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: poprawka PiS do nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami

0
Podziel się:

Podczas drugiego czytania w Sejmie senackiego projektu nowelizacji ustawy o
gospodarce nieruchomościami, który dotyczy m.in. zwrotu nieruchomości byłym właścicielom, PiS
zgłosił w środę poprawkę, by z projektu wyłączyć gminy.

Podczas drugiego czytania w Sejmie senackiego projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, który dotyczy m.in. zwrotu nieruchomości byłym właścicielom, PiS zgłosił w środę poprawkę, by z projektu wyłączyć gminy.

Poprawka PiS dotyczy wyłączenia gmin z obowiązku zwrotu nieruchomości byłym właścicielom. Poseł Jacek Sasin (PiS) podkreślił, że konieczne jest wykonanie analiz ws. ewentualnej skali zwrotów nieruchomości przez gminy. Zwrócił uwagę, że nie wiadomo, w jakim zakresie ta regulacja będzie dotyczyła gmin, oraz jakie straty majątkowe mogą one z tego tytułu ponieść.

Poparcie dla zgłoszonej poprawki wstępnie zapowiedział, w imieniu klubu Solidarna Polska, poseł Jarosław Żaczek.

W podobnym tonie wypowiadał się poseł SLD Zbigniew Zaborowski, który uzależnił jednak akceptację od uzyskania pełnej informacji od rządu na temat obciążenia finansowego gmin.

W środę odbyło się też posiedzenie połączonych komisji infrastruktury i samorządu terytorialnego oraz polityki regionalnej. Komisje negatywnie zaopiniowały poprawkę PiS.

"Ta poprawka jest niesprawiedliwa, gdyż narusza równość podmiotów. Ponadto wydłuży czas zwrotu nieruchomości, a wciąż czekają na to prawowici właściciele, którzy mają już swoje lata" - powiedział PAP w środę poseł Stanisław Huskowski, który opiniował projekt w imieniu klubu PO.

Dodał, że ma nadzieję, że projekt trafi do trzeciego czytania i pod głosowanie jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu.

Negatywnie o poprawce wypowiedział się także wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Piotr Styczeń. "Jak najbardziej zasadne jest zrównanie uprawnień obywateli, których nieruchomości zostały wywłaszczone pod cele publiczne, tak w stosunku do nieruchomości Skarbu Państwa, jak i w stosunku do nieruchomości gminnych. Należy zrównać obywateli wobec prawa niezależnie od tego, który z podmiotów dokonał wywłaszczenia ich nieruchomości" - powiedział PAP w środę wiceminister Styczeń.

Projekt nowelizacji ma dostosować przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o to, że Trybunał uznał, że obowiązująca ustawa o gospodarce nieruchomościami ogranicza prawo osób, które kiedyś wywłaszczono.

Orzeczenie Trybunału dotyczyło nieruchomości podlegających Skarbowi Państwa, ale Senat zaproponował, aby dotyczyło także nieruchomości gminnych.

W obowiązującej ustawie jest luka prawna - wymieniono w niej bowiem różne przepisy, na podstawie których wywłaszczano Polaków z ich ziemi w okresie powojennym, ale pominięto art. 47 ustawy o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości z 1958 r., który widniał na niektórych aktach wywłaszczeniowych.(PAP)

ska/ amac/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)