Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: Projekt dot. sądownictwa gospodarczego - do komisji

0
Podziel się:

Posłowie skierowali w środę do dalszych prac w sejmowej komisji obszerny
projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, dotyczący m.in. likwidacji odrębnego
postępowania w sprawach gospodarczych. Cały projekt obejmuje blisko 150 zmian.

Posłowie skierowali w środę do dalszych prac w sejmowej komisji obszerny projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, dotyczący m.in. likwidacji odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych. Cały projekt obejmuje blisko 150 zmian.

Przedstawiciele wszystkich klubów pozytywnie ocenili większość proponowanych przez resort sprawiedliwości zmian, wskazywali jednak, że z powodu dużej objętości projektu nie ma praktycznie szans, aby został on uchwalony w tej kadencji Sejmu. "Należy żałować, że projekt złożono tuż przed zakończeniem kadencji i nie ma praktycznie szans na jego przyjęcie" - mówił Stanisław Rydzoń (SLD).

"Odnosząc się do tych obaw, chciałbym wyrazić nadzieję, że marszałek oraz przewodniczący komisji i podkomisji będą w stanie zorganizować prace Sejmu w taki sposób, że uda się przeprowadzić do końca proces legislacyjny" - odpowiadał wiceminister sprawiedliwości Grzegorz Wałejko.

Projekt, nad którym prace w resorcie sprawiedliwości były prowadzone od 2008 r., przewiduje poddanie spraw gospodarczych, prowadzonych między przedsiębiorcami, tym samym regułom procesowym, które obowiązują w zwykłych sprawach cywilnych. "Obecnie nie ma uzasadnionych podstaw do utrzymywania odrębnego postępowania procesowego dla spraw gospodarczych; sprawy takie nie różnią się rodzajem występujących w nich żądań od +zwykłych+ spraw cywilnych w sposób, który uzasadniałby istnienie takiego odrębnego postępowania" - wskazał resort sprawiedliwości w uzasadnieniu projektu.

Autorzy projektu zaznaczyli, że odrębne postępowanie dotyczące spraw gospodarczych zostało wprowadzone w 1989 r. - wtedy jednak regulacje Kpc "były jeszcze obarczone elementami +socjalistycznego+ procesu cywilnego, które w żaden sposób nie dawały się pogodzić z założeniami rozpoznawania spraw między przedsiębiorcami".

Resort sprawiedliwości podkreśla jednak, iż mimo likwidacji odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych zachowane zostaną sądy gospodarcze jako wydziały sądów powszechnych. "Na obecnym etapie celowe jest wykorzystanie dotychczasowej specjalizacji sędziów sądów gospodarczych przy rozpoznawaniu tych spraw" - uzasadniono w projekcie.

Wątpliwości odnośnie tej zmiany wyraził reprezentujący PiS Marek Ast. "Odrębne postępowanie w sprawach gospodarczych sprawdziło się; sprawy te były rozpatrywane stosunkowo szybko, rodzi się obawa, czy nie jest to krok w kierunku likwidacji w ogóle sądownictwa gospodarczego" - wskazywał poseł.

Inną z propozycji projektu jest wprowadzenie możliwości eksmisji osób, którym nakazano opuszczenie mieszkania z powodu stosowania przemocy w rodzinie, bez konieczności przyznawania im mieszkania socjalnego. Osoby takie mogłyby być eksmitowane do noclegowni lub schroniska.

Ponadto zmiany zawarte w projekcie nowelizacji Kpc dotyczą m.in. modyfikacji systemu postępowań egzekucyjnych. Resort proponuje podwyższenie górnej granicy grzywien nakładanych przez komorników za utrudnianie ich czynności; w przypadku egzekucji świadczeń niepieniężnych wprowadza możliwość nakazania dłużnikowi przez sąd zapłaty określonej sumy na rzecz wierzyciela z tytułu zwłoki w wykonywaniu czynności.

Kolejne z zapisów nowelizacji dotyczą m.in.: kwestii wnoszenia apelacji, rozszerzenia kompetencji referendarzy sądowych oraz udziału w postępowaniach organizacji pozarządowych. Według założeń zmiany miałyby zacząć obowiązywać pół roku po ich ogłoszeniu.

Projekt znalazł się w przedstawionym w lutym przez rząd zestawieniu priorytetowych zmian mających być uchwalonych w 2011 r., w Sejmie będzie się nim zajmować komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach.(PAP)

mja/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)