Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej - do komisji finansów

0
Podziel się:

Sejm skierował w środę do komisji finansów projekt nowelizacji Ordynacji
podatkowej, który przewiduje m.in. utworzenie centralnej bazy danych o podatnikach.

Sejm skierował w środę do komisji finansów projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, który przewiduje m.in. utworzenie centralnej bazy danych o podatnikach.

Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i Ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników przygotował rząd. Komisja pracowała nad nim równolegle z projektem senackim. Jako projekt bazowy przyjęto jednak szerszy dokument rządowy.

Jeden z proponowanych przez resort finansów przepisów zakłada, że minister finansów będzie mógł, w celu wykonywania ustawowych zadań - w szczególności analityczno-sprawozdawczych - przetwarzać dane wynikające z deklaracji podatkowych składanych do naczelników urzędów skarbowych.

Projekt przewiduje także podwyższenie odsetek za zwłokę w regulowaniu zaległości podatkowych. Zgodnie z obecnymi przepisami wynosi ona 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego (obecnie 5 proc.), ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim.

Zdaniem MF, banki słabo reagują na zmiany stóp procentowanych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej, w efekcie różnica między stawką oprocentowania kredytów obrotowych oraz stawką odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych zmniejsza się. "W celu zagwarantowania dyscyplinującego charakteru odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (stosowanych też do innych należności publicznoprawnych) jest konieczne zachowanie odpowiednich relacji między stawkami kredytów a odsetkami od zaległości podatkowych i modyfikacja obecnego mechanizmu ich ustalania" - napisano w uzasadnieniu do ustawy.

Stawka odsetek za zwłokę ma wynieść 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, powiększone o 2 punkty procentowe. Nie może być jednak niższa niż 8 proc.

Zmianom mają też ulec zasady udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Resort finansów zaproponował, by zrezygnować z możliwości udzielania takich ulg na podstawie rozporządzeń Rady Ministrów, gdy dotyczą one pomocy publicznej na szkolenia, zatrudnienie i pomoc regionalną. Byłoby to dopuszczalne tylko w szczególnych przypadkach, jako pomoc indywidualna przewidziana w odpowiednich programach rządowych lub samorządowych.

Projekt nowelizacji przewiduje też możliwość składania przez byłych wspólników rozwiązanej spółki cywilnej korekt deklaracji i zwrotu nadpłat podatków należnych tej spółce. Byli wspólnicy będą mogli otrzymać zwrot podatku w proporcjach odpowiednich do udziałów, jakie posiadali w spółce.

Brak możliwości złożenia wniosku o zwrot nadpłaty przez wspólników rozwiązanych spółek cywilnych zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Zgodnie z projektem, w sprawach już zakończonych wspólnicy będą mogli złożyć wniosek o wznowienie postępowania. Komisja zgodziła się na poprawkę Stanisława Steca z Lewicy, wydłużającą czas na złożenie wniosku z miesiąca do trzech , od chwili wejścia w życie ustawy.

Zmiany dotyczą również częstotliwości przekazywania przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe informacji o założonych lub likwidowanych rachunkach bankowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Informacje te mają być przekazywane dwa razy w miesiącu.

Zapisy projektu w środę w Sejmie skrytykował Krzysztof Popiołek (PiS). "Zdecydowanie negatywnie oceniamy proponowany przepis (...), pozwalający ministrowi finansów gromadzić dane wszystkich Polaków w jednym miejscu, w jednej ręce. Proponowany przepis nosi znamiona i cechy właściwe dla ustrojów totalitarnych, gdzie władza dąży do tego, aby posiąść wszelką wiedzę o mieszkańcach swego państwa. Klub PiS nie zgadza się z propozycją i składa stosowną poprawkę na ręce pana marszałka" - zaznaczył.

W związku z poprawką projekt został skierowany do komisji finansów publicznych. (PAP)

luo/ drag/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)