Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: Projekt ws. chorobowego dla mundurowych trafi do podkomisji

0
Podziel się:

Sejmowa podkomisja zajmie się rządowym projektem, który zakłada obniżenie
zasiłków chorobowych dla funkcjonariuszy służb mundurowych ze 100 do 80 proc. wynagrodzenia -
zdecydowała w piątek komisja spraw wewnętrznych.

Sejmowa podkomisja zajmie się rządowym projektem, który zakłada obniżenie zasiłków chorobowych dla funkcjonariuszy służb mundurowych ze 100 do 80 proc. wynagrodzenia - zdecydowała w piątek komisja spraw wewnętrznych.

"Prace nad tym projektem będą kontynuowane po sporządzeniu stenogramów z wysłuchania publicznego" - powiedział PAP przewodniczący komisji Marek Wójcik.

We wtorek w Sejmie odbyło się publiczne wysłuchanie w sprawie projektu, a przed Sejmem - pikieta sprzeciwiających się projektowanym zmianom mundurowych związkowców. Wiceszef MSW Marcin Jabłoński ocenił, że podczas wysłuchania nie usłyszał argumentów przemawiających za wycofaniem się z prac nad projektowanymi zmianami.

Przygotowany przez MSW projekt nowelizacji kilku ustaw zakłada, że żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, służby więziennej i celnej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Projekt zakłada utrzymanie 100 proc. stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby.

W myśl projektu środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy. Jednocześnie obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczenia świadczeń emerytalnych i rentowych.

100-proc. stawka za zwolnienie byłaby utrzymana, jeśli choroba będzie wynikać z pełnienia służby. Chodzi m.in. o wypadki podczas służby i choroby zawodowe, wypadki w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), choroby w czasie ciąży, sytuacje poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów.

Pełne wynagrodzenie będzie także wypłacane w przypadku, gdy niezdolność do służby powstała w trakcie realizacji zadań służbowych poza granicami Polski (np. misji, działań ratowniczych), a także - jak zapisano - "dokonywania czynów o charakterze bohaterskim, czyli wymagających np. dużej odwagi, narażenia życia lub zdrowia". (PAP)

gdyj/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)