Notowania

sejm
04.08.2010 15:26

Sejm przyjął do wiadomości informację premiera nt. finansów państwa

Po pięciogodzinnej debacie Sejm przyjął do wiadomości informację prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska o stanie finansów państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz

Po pięciogodzinnej debacie Sejm przyjął do wiadomości informację prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska o stanie finansów państwa.

Posiedzenie związane było z przyjęciem przez rząd we wtorek Wieloletniego Planu Finansowego Państwa. Przewiduje on m.in. wzrost stawki VAT o 1 pkt proc. oraz wprowadzenie nowej stawki na żywność w wysokości 5 proc. W efekcie stawki podatku VAT wyniosą: 5, 8 i 23 proc.

Informację o sytuacji finansowej państwa przedstawił posłom premier Donald Tusk. Obiecał, że będą podwyżki dla nauczycieli, waloryzacja rent i emerytur, a polskie rodziny nie będą obarczone nadmiernym ciężarem. Dodał, że jesienią rząd przedstawi pakiet ustaw związanych z reformą finansów publicznych.

Natomiast minister finansów Jacek Rostowski poinformował, że VAT wzrośnie czasowo na trzy lata. Podkreślił, że elementami Wieloletniego Planu Finansowego są: "twarde trzymanie wydatków" na płace w administracji centralnej, reguła wydatkowa, przyspieszenie prywatyzacji, dalsze reformy strukturalne i podwyższenie VAT na trzy lata.

Wzrost VAT krytycznie oceniła opozycja. Ostrzegała przed wzrostem cen i kosztów utrzymania, które najbardziej uderzą w najbiedniejszych. Według PO podwyżka VAT była konieczna i jest "najmniejszym możliwym złem". Zdaniem koalicyjnego PSL zmiany w VAT są kompromisem, który pozwoli uchronić rodziny przed wzrostem kosztów utrzymania.

Podsumowując debatę minister finansów Jacek Rostowski podziękował posłom i powiedział, że bardziej szczegółowa debata na temat finansów państwa odbędzie się zapewne podczas przedstawiania przez rząd projektu budżetu na rok 2011.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa przewiduje, że zejście z deficytem finansów publicznych do poziomu 3 proc. PKB nastąpi w 2013 r. W podziale na poszczególne lata budżetowe określa m.in.: prognozowane kwoty dochodów i wydatków państwa, kwoty deficytu i potrzeb pożyczkowych budżetu państwa, źródła ich finansowania czy kwotę państwowego długu publicznego.

Według rządowego źródła, do którego dotarła PAP, maksymalny dopuszczalny deficyt budżetowy, zawarty w projekcie planu, w przyszłym roku ma wynieść 45 mld zł, w 2012 roku 40 mld zł, zaś w 2013 roku 30 mld zł. (PAP)

mmu/ drag/

Tagi: sejm, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz