Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm przyjął informację szefa MSZ

0
Podziel się:

Sejm w piątkowym głosowaniu przyjął informację ministra spraw zagranicznych
Radosława Sikorskiego o priorytetach polskiej polityki zagranicznej w 2010 roku. Wniosek o jej
odrzucenie złożył w czwartek szef koła parlamentarnego Polska Plus Ludwik Dorn.

*Sejm w piątkowym głosowaniu przyjął informację ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego o priorytetach polskiej polityki zagranicznej w 2010 roku. Wniosek o jej odrzucenie złożył w czwartek szef koła parlamentarnego Polska Plus Ludwik Dorn. *

Za odrzuceniem przedstawionej w czwartek informacji opowiedziało się 141 posłów, za jej przyjęciem 221, 6 wstrzymało się od głosu.

Dorn argumentował podczas czwartkowej debaty w Sejmie, że w expose szefa MSZ zabrakło informacji o terminie zmniejszenia zaangażowania polskich wojsk w Afganistanie. "Sądzę, że Wysokiej Izbie należy się odpowiedź, czy następny polski kontyngent, ten który wyjedzie w październiku i następny, który wyjedzie w przyszłym roku będą liczyć dwa tysiące sześćset żołnierzy, dwa tysiące, czy mniej niż dwa tysiące" - powiedział poseł Polski Plus.

Sikorski mówił w swoim wystąpieniu, że strategicznym celem Polski jest odgrywanie coraz ważniejszej roli w UE i NATO. Podkreślił, że polepszyły się stosunki Polski z Niemcami i Rosją. Ocenił również, że staliśmy się cenionym partnerem. Szef polskiej dyplomacji powtórzył, że priorytetami są nadal: silna pozycja w UE, Polska jako mocne ogniwo w NATO, Polska wzmacniająca swą markę jako kraj sukcesu, kochający wolność i umiejący się nią dzielić oraz Polska jako kraj wspierający swoją diasporę. Zaznaczył też, że polska dyplomacja powinna być skuteczną służbą.

"Staliśmy się partnerem cenionym przez innych, krajem, o którego zdanie się pyta, którego rady się szuka. Takiej pozycji nie uzyskaliśmy przez kaprys losu. W Europie jest zapotrzebowanie na aktywny wkład naszego kraju w rozwiązywanie problemów, przed którymi stoi cały kontynent" - podkreślił szef MSZ. Jak dodał, Polska w wielu dziedzinach znalazła się w pierwszym szeregu europejskich graczy, w miejscu, gdzie zapadają decyzje określające kierunki polityki instytucji europejskich. (PAP)

ajg/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)