Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm przyjął poprawki Senatu do noweli ws. ochrony dla cudzoziemców

0
Podziel się:

Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy
o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Polski. Nowela
wprowadza tzw. ochronę uzupełniającą - dla tych cudzoziemców,
którzy nie mogą otrzymać statusu uchodźcy.

Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Polski. Nowela wprowadza tzw. ochronę uzupełniającą - dla tych cudzoziemców, którzy nie mogą otrzymać statusu uchodźcy.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Spośród 20 przyjętych poprawek większość ma charakter redakcyjny i precyzujący. Jedna z nich gwarantuje wyższe standardy ochrony dla małoletnich podczas przesłuchań.

Inna uściśla, iż do odmowy nadania statusu uchodźcy z powodu popełnienia wcześniej przestępstwa podżegania do zbrodni, wystarczy jedynie uprawdopodobnienie popełnienia takiego przestępstwa.

Nowelizacja ustawy zakłada wprowadzenie do polskiego prawa tzw. ochrony uzupełniającej - udzielanej cudzoziemcom, których powrót do kraju pochodzenia może narazić na poważną krzywdę.

Zgodnie z nowelą, cudzoziemcowi, który nie spełnia warunków do nadania statusu uchodźcy, udziela się ochrony uzupełniającej w sytuacji, gdy powrót do jego kraju może go narazić na orzeczenie kary śmierci lub wykonanie egzekucji, tortury, nieludzkie traktowanie, poważne ryzyko dla życia i zdrowia, wynikające ze stosowania przemocy wobec ludności cywilnej.

W myśl noweli, wszystkie wnioski o nadanie statusu uchodźcy mają być rozpatrywane także jako wnioski o udzielanie ochrony uzupełniającej.

W dokumencie znalazł się także zapis m.in. o szczególnych regulacjach dotyczących doręczeń. Przyjęto, że pisma cudzoziemcom doręcza się przez kierownika ośrodka dla cudzoziemców za potwierdzeniem odbioru. W przypadku niemożności doręczenia pisma w ten sposób - pismo pozostawia się u kierownika ośrodka przez 3 dni. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)