Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o KRRiT

0
Podziel się:

Sejm przyjął w czwartek poprawkę Senatu do ustawy o radiofonii i telewizji,
zgodnie z którą koncesję będą mogły otrzymać jedynie te spółki osobowe, które zostały utworzone na
podstawie kodeksu spółek handlowych.

*Sejm przyjął w czwartek poprawkę Senatu do ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którą koncesję będą mogły otrzymać jedynie te spółki osobowe, które zostały utworzone na podstawie kodeksu spółek handlowych. *

Koncesję będą mogły otrzymać nie tylko, jak obecnie, osoby fizyczne i prawne, ale też spółki osobowe (spółki jawne, partnerskie i komandytowe).

Zgodnie z inną poprawką Senatu, przyjętą przez Sejm, organem wykonawczym KRRiT jest jej przewodniczący. Wydaje on decyzje na podstawie uchwały KRRiT w sprawie przeniesienia uprawnień wynikających z koncesji.

Z inicjatywą nowelizacji ustawy o rtv wyszła komisja nadzwyczajna "Przyjazne Państwo", która zwróciła uwagę, że obecnie ma miejsce nierówność podmiotów, ponieważ ustawa nie pozwala przyznawać koncesji jedynie spółkom osobowym z siedzibą na terytorium Polski. Koncesję można natomiast przyznać zagranicznym spółkom osobowym.

Nowelizacja ma też zabezpieczyć interesy przedsiębiorstw medialnych i ich pracowników na wypadek śmierci osoby, która uzyskała koncesję. Zakłada bowiem, że wspólnicy spółek osobowych (za zgodą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji) będą mogli przenosić prawa do posiadanej koncesji na te spółki. KRRiT będzie mogła odmówić wyrażenia zgody na przekazanie koncesji z takich samych przyczyn, z powodu których odmawia wydania koncesji.

W założeniach autorów nowelizacji zmiany mają wyeliminować sytuacje, kiedy to - jak pokazał przykład szczecińskiej Telewizji Gryf - wskutek śmierci właściciela stacji (który miał uprawnienia koncesyjne), z dnia na dzień pracę straciła 40-osobowa załoga.

Stało się tak, ponieważ właściciel stacji miał imienną koncesję na nadawanie, a w obecnym stanie prawnym nie ma możliwości zbycia lub przepisania koncesji.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. (PAP)

dom/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)