Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o świadczeniu usług

0
Podziel się

Sejm przyjął w czwartek poprawki Senatu do ustawy o świadczeniu usług na
terenie Polski. Zgodnie z nią polscy rzemieślnicy, architekci, radcy prawni i firmy oferujące
usługi będą mogli bez przeszkód prowadzić swoją działalność gospodarczą na unijnym rynku.

bEhXEutN

Sejm przyjął w czwartek poprawki Senatu do ustawy o świadczeniu usług na terenie Polski. Zgodnie z nią polscy rzemieślnicy, architekci, radcy prawni i firmy oferujące usługi będą mogli bez przeszkód prowadzić swoją działalność gospodarczą na unijnym rynku.

Zaproponowane przez Senat poprawki uściślają i precyzują zapisy przyjętej przez Sejm 12 lutego ustawy. Dostosuje ona krajowe przepisy regulujące świadczenie usług do prawa unijnego.

Nowa ustawa wprowadza do polskiego prawa postanowienia tzw. dyrektywy usługowej UE, która znosi bariery w swobodnym przepływie usług między państwami członkowskimi. Przedsiębiorcy będą mogli korzystać z możliwości tymczasowego świadczenia usług w innym państwie, bez potrzeby zakładania w nim nowej firmy oraz uzyskiwania zezwolenia, koncesji, licencji itp.

bEhXEutP

Przepisy ułatwią świadczenie usług na terenie Unii. Dzięki zmniejszeniu biurokracji usługodawcom będzie łatwiej rozpoczynać działalność w innym kraju. Urzędy nie będą już m.in. wymagać dokumentów w formie oryginałów, poświadczonych kopii lub tłumaczenia związanego z wykonywaniem działalności.

Nowe prawo przewiduje utworzenie tzw. pojedynczych punktów kontaktowych, które pełnić będą m.in. funkcje informacyjne. Punkty umożliwią załatwienie wszystkich niezbędnych procedur w jednym miejscu, a także poprawią dostępność informacji na temat wymogów, które trzeba spełnić, by taką działalność wykonywać.

Z przepisów ustawy wyłączono niektóre zawody i działalność usługową, m.in. zakładów opieki zdrowotnej, oświaty, radiofonii i telewizji, a także marynarzy, pielęgniarki, położne, lekarzy czy stomatologów.

Ustawa trafi teraz do prezydenta. (PAP)

bEhXEutV

aop/ la/

bEhXEuuq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)