Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm przyjął ustawę ws. 51. polskiego europarlamentarzysty

0
Podziel się

Sejm przyjął w piątek ustawę o zasadach obsadzenia 51. polskiego mandatu do
Parlamentu Europejskiego w kadencji 2009-2014.

bEhZBiGd

Sejm przyjął w piątek ustawę o zasadach obsadzenia 51. polskiego mandatu do Parlamentu Europejskiego w kadencji 2009-2014.

Ustawę poparło 416 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W czerwcowych wyborach do PE Polacy wybrali 50 europosłów. Dodatkowy mandat przypadnie Polakowi na mocy Traktatu Lizbońskiego, który wszedł w życie 1 grudnia 2009 roku.

bEhZBiGf

Przyjęta w piątek ustawa określa zasady obsadzenia dodatkowego mandatu posła do europarlamentu w związku z przepisami prawa Unii Europejskiej określającymi liczbę mandatów posłów do PE przypadających Polsce w obecnej kadencji.

Obsadzenia tego mandatu - jak przewiduje ustawa - dokona się na podstawie wyników wyborów do PE z 7 czerwca 2009 roku. Mandat otrzyma osoba, która uzyskałaby go, gdyby w czerwcowych wyborach wybierano 51, a nie 50 posłów.

Kolejnego polskiego deputowanego do PE wskaże Państwowa Komisja Wyborcza, a decyzja ta zostanie ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Marszałek Sejmu z kolei niezwłocznie prześle do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego zawiadomienie o obsadzeniu mandatu europosła.

Na początku grudnia marszałek Bronisław Komorowski mówił, że ze wstępnych informacji wynika, iż 51. mandat eurodeputowanego przypadłby kandydatowi PSL z województwa lubelskiego. W czerwcowych wyborach do europarlamentu na liście ludowców w Lublinie najwięcej głosów - nieco ponad 11,5 tys. - otrzymał obecny poseł Edward Wojtas. (PAP)

bEhZBiGl

ajg/ mkr/ par/ jra/

bEhZBiGG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)