Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm przyjął zmianę prawa ws. listów żelaznych

0
Podziel się:

Będzie możliwe złożenie zażalenia na postanowienie sądu o odmowie wydania
listu żelaznego - przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania karnego, którą przyjął w piątek Sejm.

Będzie możliwe złożenie zażalenia na postanowienie sądu o odmowie wydania listu żelaznego - przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania karnego, którą przyjął w piątek Sejm.

Za nowelizacją głosowało 445 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Według przepisów sąd może wydać oskarżonemu przebywającemu za granicą tzw. list żelazny, jeśli złoży on oświadczenie, że stawi się do sądu lub do prokuratora w wyznaczonym terminie pod warunkiem odpowiadania z wolnej stopy. List żelazny zapewnia oskarżonemu pozostawanie na wolności aż do prawomocnego ukończenia postępowania, jeśli nie utrudnia on postępowania karnego i stawia się na wezwania w sądzie i prokuraturze.

Projekt zmian dotyczący tej kwestii przygotował klub Solidarnej Polski. Popierały go wszystkie kluby. Podczas debaty na początku grudnia posłowie wskazywali, że odmowa wydania listu żelaznego znacząco wiąże się z prawem oskarżonego do wolności osobistej i w związku z tym powinna podlegać możliwości zażalenia.

Pierwotna propozycja Solidarnej Polski dotyczyła także umożliwienia wnoszenia zażaleń na inne decyzje, np. odmowy skierowania oskarżonego na obserwację w zakładzie leczniczym. Ze zmian tych zrezygnowano podczas prac sejmowej komisji. Ministerstwo Sprawiedliwości dowodziło, że w przypadkach, gdy decyzje sądów dotyczą kwestii incydentalnych, zażalenia są niekonieczne i mogą prowadzić do nadmiernego obciążenia sądów.

Według danych resortu sprawiedliwości w 2012 r. wydano 178 postanowień w sprawie listu żelaznego, zaś w pierwszym półroczu 2013 r. tych postanowień było 113. (PAP)

mja/ pz/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)