Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm rozpoczął czterodniowe posiedzenie

0
Podziel się

We wtorek po godz. 16 Sejm rozpoczął czterodniowe posiedzenie. Podczas
wtorkowych obrad posłowie zajmą się m.in. projektem zmian w ustawie o finansach publicznych.

bEieisbV

We wtorek po godz. 16 Sejm rozpoczął czterodniowe posiedzenie. Podczas wtorkowych obrad posłowie zajmą się m.in. projektem zmian w ustawie o finansach publicznych.

Projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych ma na celu obniżenie długu publicznego oraz kosztów jego obsługi. W projekcie wprowadzona zostaje m.in. tzw. reguła wydatkowa.

Projekt przewiduje szereg zmian, które weszłyby w życie, gdyby dług publiczny w relacji do PKB przekroczył 55 proc. Chodzi m.in. o czasowy wzrost stawek VAT czy zniesienie możliwości korzystania z 50 proc. i 20 proc. kosztów uzyskania przychodu. Zawieszone zostałyby także ulgi podatkowe - internetowa oraz prorodzinna. Zmniejszona zostałaby dotacja z budżetu państwa na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

bEieisbX

Nowelizacja ma wprowadzić tzw. regułę wydatkową, zgodnie z którą wydatki niezapisane w ustawach jako tzw. wydatki sztywne, nie będą mogły rosnąć szybciej niż przewidywana stopa inflacji plus 1 proc.

W czwartek posłowie będą dyskutować m.in. nad projektem tzw. ustawy parytetowej. Obywatelski projekt przygotowało stowarzyszenie Kongres Kobiet. Podpisało się pod nim ponad 120 tys. osób. Zmienia on ordynację wyborczą - do Sejmu, Parlamentu Europejskiego oraz rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich - i zapewnia 50-procentową obecność kobiet na listach wyborczych. Parytet nie dotyczyłby wyborów do Senatu oraz wyborów do rad gmin, w których mieszka do 20 tys. osób, bo te wybory odbywają się według ordynacji większościowej.

Jednak w trakcie prac nad projektem w sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, że nie 50 proc., ale co najmniej 35 proc. miejsc na listach wyborczych ma być obowiązkowo przeznaczone dla kobiet.

Sejm rozpatrzy ponadto poselski projekt ustawy o Rzeczniku do Spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji, który zgłosił klub SLD. Według projektu, rzecznik ds. przeciwdziałania dyskryminacji byłby powoływany przez Sejm za zgodą Senatu. Osoba zgłoszona na to stanowisko powinna mieć rekomendację co najmniej trzech organizacji pozarządowych zajmujących się zwalczaniem dyskryminacji.

bEieiscd

Na piątek zaplanowano również wybór nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Do TK kandydują: prof. Bogusław Banaszak z Uniwersytetu Wrocławskiego (zgłoszony przez PO), prof. Krystyna Pawłowicz z UW (kandydatka PiS), mec. Stanisław Rymar (b. prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, kandydat PO), prof. Piotr Tuleja z UJ (zgłoszony przez PO), prof. Andrzej Wróbel (sędzia Sądu Najwyższego, zgłoszony przez SLD) i prof. Marek Zubik (kandydat PSL, szef Rady Legislacyjnej przy premierze).

2 grudnia kończy się dziewięcioletnia kadencja czworga sędziów TK: prezesa Bohdana Zdziennickiego, wiceprezesa Marka Mazurkiewicza oraz prof. Mariana Grzybowskiego i prof. Mirosława Wyrzykowskiego.

Ponadto w piątek - a nie jak wcześniej planowano w czwartek - posłowie wysłuchają informacji w sprawie przygotowań Polski do przejęcia prezydencji w UE.(PAP)

ajg/ mok/ jbr/

bEieiscy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)