Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm rozpoczął dwudniowe posiedzenie

0
Podziel się:

#
dochodzą dodatkowe informacje nt. porządku obrad
#

# dochodzą dodatkowe informacje nt. porządku obrad #

03.01. Warszawa (PAP) - W czwartek po południu Sejm rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Rozpatrzy m.in. projekt uchwały ws. powołania komisji obywatelskiej do wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. Wbrew zapowiedziom posłowie nie zajmą się projektem ustawy ws. ratyfikacji paktu fiskalnego.

Na początku posiedzenia posłowie uczcili minutą ciszy pamięć zmarłych w ostatnim czasie: abp. Ignacego Tokarczuka, wicepremiera, ministra rolnictwa w rządzie Tadeusza Mazowieckiego prof. Czesława Janickiego, b. posła Seweryna Jurgielańca i dziennikarki Teresy Torańskiej.

Posłowie mieli w czwartek zająć się projektem ustawy zezwalającej prezydentowi na ratyfikację unijnego paktu fiskalnego. Jak poinformowała na konferencji prasowej marszałek Sejmu Ewa Kopacz, projekt tej ustawy zostanie rozpatrzony w Sejmie w lutym. Według Kopacz to "wyjątkowa debata dotycząca polskiej racji stanu". W jej ocenie, będzie ona dotyczyła nie tylko samej ratyfikacji paktu, ale też perspektywy finansowej na lata 2014-2020.

Pakt wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w 17 państwach eurolandu. Ustanawia nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej. Traktat ma wejść w życie w 2013 r., po ratyfikacji w 12 krajach eurolandu. Polskę będzie obowiązywał dopiero wtedy, gdy przyjmie unijną walutę.

Posłowie zajmą się na tym posiedzeniu projektem uchwały autorstwa Solidarnej Polski w sprawie powołania wysokiej komisji obywatelskiej do wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej z 2010 r. Za odrzuceniem projektu opowiedziała się sejmowa komisja ustawodawcza.

Zgodnie z projektem komisja miałaby dysponować wszystkimi uprawnieniami komisji śledczej, a także posiadać uprawnienie do zwracania się do państw trzecich, organizacji i instytucji międzynarodowych o współpracę w zakresie swojego działania oraz powoływania biegłych, w tym obywateli państw trzecich.

Posłowie dyskutować będą także nad przygotowanym przez klub PSL projektem zmian w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który dotyczy regulacji sposobu zgłaszania uwag do projektu planu zagospodarowania przestrzennego.

Posłowie zajmą się też senackim projektem nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Dotyczy on dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego poprzez m.in. uzupełnienie ustawy o przepis określający maksymalną kwotę opłaty oraz wytyczne dla rad gmin w zakresie ustalania konkretnej wysokości opłaty związanej z pobytem w izbie wytrzeźwień. Projekt ma też regulować tryb doprowadzania, przyjmowania i zwalniania osób nietrzeźwych oraz organizacji izb wytrzeźwień.

W piątek, na wniosek klubu SP, posłowie zapoznają się z informacją na temat fabryki Fiat Auto Poland w Tychach, gdzie do marca pracę ma stracić 1450 osób.

Pod koniec grudnia dyrekcja spółki porozumiała się ze związkami zawodowymi w sprawie zasad zwolnień grupowych. Ustalono m.in. ograniczenie liczby zwalnianych o 50 osób, wobec pierwotnie deklarowanych 1,5 tys. pracowników. Odchodzący, którzy rozwiążą umowę o pracę za porozumieniem stron do końca stycznia przyszłego roku, otrzymają odprawy w wysokości od 9 do 18 miesięcznych pensji - w zależności od stażu pracy.

W głosowaniu posłowie nie zgodzili się, by do porządku obrad Sejmu wprowadzić informację premiera na temat inwigilacji posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Sejm nie zajmie się ponadto, na wniosek klubu PO, projektem uchwały w sprawie akcji "Wisła". "Był wniosek, by ten punkt zdjąć z porządku dziennego, nie było sprzeciwu ze strony Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów" - powiedziała Kopacz.

Akcja "Wisła" - przymusowe przesiedlenia ludności ukraińskiej z Polski południowo-wschodniej na zachód i północ kraju - była przeprowadzona przez władze komunistyczne w 1947 r. W 1990 r. akcję "Wisła" potępił polski Senat, a w 2002 r. ubolewanie z powodu jej przeprowadzenia wyraził ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski. (PAP)

ajg/ eaw/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)