Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm rozpoczął obrady

0
Podziel się:

Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął obrady, zajmie się m.in. trzema
rządowymi projektami ws. karania unijnych piratów drogowych, służby w Narodowych Siłach Rezerwowych
oraz europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Będzie kontynuował też prace nad ustawą o zbiórkach
publicznych.

Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął obrady, zajmie się m.in. trzema rządowymi projektami ws. karania unijnych piratów drogowych, służby w Narodowych Siłach Rezerwowych oraz europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Będzie kontynuował też prace nad ustawą o zbiórkach publicznych.

Posłowie wysłuchają ponadto - na wniosek SP - informacji rządu ws. nieprawidłowości przy zamówieniach publicznych na obsługę prezydencji polskiej w UE oraz zakup sprzętu i usług teleinformatycznych realizowanych przez CAM Media SA.

Nowa ustawa o zbiórkach publicznych ma zastąpić obecnie obowiązujące przepisy z 1933 r. Prace nad projektem zakończyła już podkomisja; w środę posłowie przeprowadzą nad nim drugie czytanie i niewykluczone, że jeszcze w tym tygodniu zostanie uchwalona.

Zgodnie z projektem zbiórką publiczną będzie wyłącznie zbieranie środków w przestrzeni publicznej do przysłowiowej puszki - w gotówce lub w naturze, gdzie zbierający i darczyńca pozostają anonimowi. Czyli np. zbieranie przez sms-y lub przelewy na konto, gdzie przepływ pieniędzy jest rejestrowany, nie będzie wymagało zgłoszenia i nie będzie podlegało regulacji.

Pozwolenia na zbiórkę publiczną zostaną zastąpione zgłoszeniami na publicznie dostępnym portalu, którym administrować będzie MAC. Zgłoszenia i sprawozdania ze zbiórek będą dostępne online dla wszystkich.

W porządku obecnych obrad Sejmu są ponadto dwa rządowe projekty ustaw dostosowujących polskie prawo do przepisów UE: nowelizacja prawa o ruchu drogowym oraz zmiany w ustawie o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli.

W pierwszym z projektów chodzi o ułatwienia w karaniu unijnych piratów drogowych. Nowela ma wprowadzić w życie unijną dyrektywę z 25 października 2011 r. w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego (dyrektywa "cross border enforcement").

Nowe przepisy dotyczą polskich kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego w krajach Unii i kierowców z państw członkowskich UE łamiących przepisy w Polsce.

Zgodnie z projektem w Polsce ma zostać utworzony Krajowy Punkt Kontaktowy, którego zadaniem będzie wymiana informacji z takimi punktami w innych państwach UE oraz przekazywanie ich służbom zajmującym się ściganiem sprawców przewinień drogowych. Wymiana informacji będzie dotyczyć danych rejestracyjnych pojazdów oraz ich właścicieli.

Drugi z projektów dotyczy Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, która umożliwia mieszkańcom UE zgłaszanie propozycji legislacyjnych. Jeśli w ciągu 12 miesięcy zyskają one poparcie co najmniej miliona osób z siedmiu krajów UE, mogą zaowocować nowymi unijnymi decyzjami, strategiami lub przepisami. Obywatele UE mogą zgłaszać swoje inicjatywy obywatelskie Komisji Europejskiej od 1 kwietnia 2012 roku. Inicjatywa obywatelska ma zbliżyć obywateli do UE, dając im bezpośredni wpływ na europejskie prawo.

W porządku obrad jest też rządowy projekt zmian w ustawach o powszechnym obowiązku obrony i o uposażeniu żołnierzy niezawodowych. Zmienia on zasady naboru do Narodowych Sił Rezerwowych i służby w nich. Mają one zwiększyć atrakcyjność tej służby i ściślej powiązać ją z działalnością jednostek wojskowych.

Posłowie zajmą się też projektem PiS zmian w ustawie o IPN i w kodeksie karnym, który zakłada m.in. wprowadzenie sankcji za używanie przymiotnika "polskie" w stosunku do nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Sejm wysłucha też sprawozdania z działalności Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w 2012 roku.(PAP)

mkr/ son/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)