Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm rozpoczął posiedzenie

0
Podziel się:

Sejm, który rozpoczął w środę po godz. 14 posiedzenie, zajmie się m.in.
rządowym projektem zmian w ustawie o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. W czwartek Sejm dokona
zmiany na stanowisku marszałka izby.

Sejm, który rozpoczął w środę po godz. 14 posiedzenie, zajmie się m.in. rządowym projektem zmian w ustawie o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. W czwartek Sejm dokona zmiany na stanowisku marszałka izby.

Posiedzenie rozpoczął ustępujący marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Wykonał tę czynność po raz ostatni; posłowie nagrodzili go oklaskami.

Projekt noweli ustawy o CBA zakłada powołanie w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym pełnomocnika, który odpowiadałby za kontrolę gromadzonych w Biurze danych wrażliwych oraz rezygnację z definicji korupcji. Projekt jest realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2009 r., który m.in. orzekł, że definicja korupcji jest zbyt szeroka i nie odróżnia zachowań korupcyjnych od przypadków przyjmowania nienależnych korzyści, które np. nie wiążą się z wykonywaniem funkcji publicznej.

Minister w kancelarii premiera Jacek Cichocki wyjaśniał, że początkowo w rządowym projekcie, powstałym po wyroku TK, był zapis, że korupcja to "obiecywanie, proponowanie, wręczanie, żądanie lub przyjmowanie nienależnej korzyści majątkowej lub osobistej, dla siebie lub innej osoby, a także przyjmowanie propozycji lub obietnicy takich korzyści w zamian za działanie lub zaniechanie działania w wykonywaniu funkcji publicznej". Korupcja miała się też łączyć wyłącznie "z działalnością gospodarczą, prowadzoną z udziałem lub przy wykorzystaniu mienia państwowego lub komunalnego".

"Propozycja ta została totalnie skrytykowana przez resorty, BBN, organizacje pozarządowe jako m.in. zbyt ograniczająca działalność CBA" - oświadczył sekretarz rządowego Kolegium ds. Służb Specjalnych. Dodał, że brak definicji i tak "o niczym prawnie nie przesądza", bo inny artykuł ustawy enumeratywnie wymienia przestępstwa, których rozpoznawanie i ściganie jest zadaniem CBA.

Sejm zajmie się w środę także projektem tzw. ustawy kompetencyjnej, która reguluje zasady współpracy rządu z parlamentem w sprawach Unii Europejskiej. Projekt ma związek z wejściem w życie Traktatu Lizbońskiego. Posłowie omówią także zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz w ustawie o policji.

W czwartek Sejm dokona zmiany na stanowisku marszałka Sejmu. Rezygnację z tego stanowiska o godz. 8.15 złoży prezydent elekt Bronisław Komorowski. Obowiązki marszałka przejmie najstarszy wicemarszałek Stefan Niesiołowski, który następnie przeprowadzi procedurę wyboru nowego marszałka, co zaplanowano na godz. 18. Kandydatem na to stanowisko jest szef klubu PO Grzegorz Schetyna.

Na ręce Niesiołowskiego Komorowski złoży też mandat poselski.

Po rezygnacji Komorowskiego z funkcji marszałka do czasu wyboru nowego pełniącym obowiązki prezydenta będzie marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. (PAP)

ura/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)