Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm rozpoczął posiedzenie

0
Podziel się:

We wtorek po godz. 14 Sejm rozpoczął
czterodniowe posiedzenie. Posłowie będą kontynuować prace nad
projektem budżetu państwa na 2009 r. Mają rozpatrzyć rządową
autopoprawkę, która obniża prognozę wzrostu PKB z 4,8 proc. do 3,7
proc.

We wtorek po godz. 14 Sejm rozpoczął czterodniowe posiedzenie. Posłowie będą kontynuować prace nad projektem budżetu państwa na 2009 r. Mają rozpatrzyć rządową autopoprawkę, która obniża prognozę wzrostu PKB z 4,8 proc. do 3,7 proc.

Debata w tzw. drugim czytaniu nad projektem przyszłorocznego budżetu zaplanowana jest na środę. Ma trwać ok. ośmiu godzin. Prawdopodobnie 5 grudnia, w piątek, zwołane zostanie nowe posiedzenie, podczas którego posłowie będą głosować nad budżetem. 9 grudnia budżet ma trafić do Senatu.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski (PO) powiedział we wtorek dziennikarzom, że głosowanie nad budżetem planowane jest na piątkowy wieczór i ewentualnie w nocy z piątku na sobotę. Dodał, że dotarły do niego sugestie, by głosowanie to przełożyć na przyszły tydzień, ale - jak podkreślił - woli, by sprawę tę zakończyć w piątek, nawet późno w nocy.

Według ministra finansów Jacka Rostowskiego, w związku ze zmianą prognozy wzrostu gospodarczego przewidywane są także mniejsze wpływy podatkowe do budżetu - ok. 1,71 mld zł. Szef resortu finansów zapowiedział ponadto, że korekta nie oznacza wzrostu deficytu budżetowego.

Rządowy projekt przyszłorocznego budżetu trafił do Sejmu 30 września. Zgodnie z konstytucją, od tego momentu parlament ma na prace nad budżetem cztery miesiące. Zgodnie z konstytucją, jeśli w ciągu czterech miesięcy od dnia przedłożenia Sejmowi projektu budżetu nie zostanie on przedstawiony prezydentowi, może on w ciągu 14 dni zarządzić skrócenie kadencji Sejmu.

Nie jest wykluczone, że posłowie zajmą się na obecnym posiedzeniu Sejmu rządową propozycją zmian w ustawie o systemie oświatowym, która zakłada m.in. wprowadzenie obowiązku szkolnego dla 6-latków.

Propozycje rządowe zakładają przede wszystkim upowszechnienie wychowania przedszkolnego i wprowadzenie obowiązku szkolnego dla 6- latków. Według rządowych projektów, ma to przebiegać stopniowo. Przez pierwsze lata rodzice będą mieli prawo decydować, czy ich sześcioletnie dzieci mają już pójść do szkoły, czy jeszcze do zerówki.

Podczas podsumowanie tzw. edukacyjnego okrągłego stołu za obniżeniem wieku szkolnego opowiedział się prezydent Lech Kaczyński.

Posłowie prawdopodobnie będą także głosować propozycje zmian w Regulaminie Sejmu, które wprowadziłyby m.in. konstruktywne wotum nieufności wobec marszałka Sejmu.

Sejm zajmie się także senackim projektem zmian w ustawie o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Zmiany miałyby przedłużyć z 1 roku do 2 lat terminu, w którym osoby internowane w oparciu o dekret z dnia 12 grudnia 1981 roku o stanie wojennym, będą miały możliwość wystąpienia z żądaniem o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Posłowie zapoznają się także z informacją rządu na temat aktualnego stanu przygotowań i realizacji programu cyfryzacji w Polsce.

We wtorek posłowie mają rozpocząć posiedzenie od prac nad projektami zmian m.in. w Kodeksie postępowania karnego, Kodeksie postępowania cywilnego, Kodeksie spółek handlowych i Prawie budowlanym.(PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)