Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm rozpoczął posiedzenie

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o włączeniu do porządku punktów dotyczących SKOK i NIK
#

# dochodzi informacja o włączeniu do porządku punktów dotyczących SKOK i NIK #

09.09. Warszawa (PAP) - Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął posiedzenie, zajmie się wetem prezydenta Lecha Kaczyńskiego do ustawy medialnej; posłowie rozpatrzą też m.in. sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za zeszły rok.

Nowa ustawa medialna miała zmienić system finansowania mediów publicznych, zlikwidować abonament radiowo-telewizyjny, a w zamian wprowadzić finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa. O wysokości funduszy miał decydować każdego roku parlament, przyjmując ustawę budżetową.

Jednak zdaniem prezydenta, ustawa m.in. odbiera mediom publicznym niezależność finansową; nie do zaakceptowania dla Lecha Kaczyńskiego był też fakt finansowania mediów z budżetu państwa w sytuacji kryzysu i zwiększenia przez rząd deficytu budżetowego.

Wszystko wskazuje na to, że druga już w tej kadencji ustawa, która reguluje sprawy związane z mediami publicznymi, trafi do kosza - koalicja PO-PSL ma bowiem za mało głosów do odrzucenia weta, a Lewica już zapowiedziała, że jej w tym nie pomoże.

SLD nie podoba się, że w ustawie znalazł się zapis o promowaniu w mediach publicznych wartości chrześcijańskich oraz to, że w ostatniej chwili, na polecenie premiera Donalda Tuska, większość sejmowa wykreśliła z niej artykuł mówiący o stałej minimalnej kwocie dla TVP i Polskiego Radia.

Posłowie, oprócz weta prezydenta do ustawy medialnej, zajmą się też m.in. sprawozdaniem KRRiT za 2008 rok. Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, gdyby sprawozdania z działalności Krajowej Rady odrzuciły Sejm, Senat i prezydent, wówczas kadencja Rady wygasłaby po dwóch tygodniach.

Pod koniec lipca sprawozdanie KRRiT odrzucił Senat. Do tej pory nie zdarzyło się, by Krajowa Rada została rozwiązana z powodu odrzucenia jej sprawozdania przez trzy uprawnione do tego organy. W ubiegłym roku sprawozdanie KRRiT odrzucił Sejm i Senat, przyjął natomiast prezydent.

Na początku posiedzenia posłowie rozstrzygnęli punkty sporne i zdecydowali, że w środę rozpatrzone zostaną: projekt nowelizacji ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli oraz projekt ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.

Projekt nowelizacji ustawy o NIK przewiduje m.in. możliwość powoływania i odwoływania wiceprezesów NIK przez marszałka Sejmu, uczestnictwo przedstawicieli marszałka Sejmu w komisjach konkursowych oraz zewnętrzny audyt NIK. Takie rozwiązania budzą wątpliwości obecnego kierownictwa Izby, którego zdaniem może to prowadzić do upolitycznienia NIK.

Z kolei projekt ustawy o SKOK-ach zakłada wprowadzenie publicznego nadzoru państwowego nad środkami zgromadzonymi w SKOK-ach. Kompetencje nadzorcze ma otrzymać Komisja Nadzoru Finansowego.

Jak poinformował w środę rano marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, w czwartek rano posłowie wysłuchają informacji bieżącej na temat sytuacji w służbie zdrowia oraz rozpatrzony zostanie obywatelski projekt ustawy wprowadzający zakaz stosowania metody in vitro, przygotowany przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Contra in vitro".

Ponadto - według Komorowskiego - jeśli uzgodniony zostanie między klubami projekt uchwały upamiętniającej 17 września 1939 r., to Sejm zajmie się nim w piątek. Rozmowy w sprawie projektu prowadzić ma jeszcze w środę wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski (PO). (PAP)

stk/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)