Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja po posiedzeniu Konwentu Seniorów
#

# dochodzi informacja po posiedzeniu Konwentu Seniorów #

25.01. Warszawa (PAP) - W środę po godz. 9 Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Posłowie zajmują się m.in. projektem budżetu na 2012 rok. W czwartek zaplanowano informację rządu na temat służby zdrowia i rozpatrzenie wniosku o odwołanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Po rozpoczęciu posiedzenia ślubowanie złożył Adam Żyliński. W ławach poselskich zastąpi on dotychczasowego wiceszefa klubu PO Sławomira Rybickiego, który został sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta

Na debatę nad tegorocznym budżetem przeznaczono ponad siedem godzin. Głosowanie nad budżetem zaplanowano na piątek na kolejnym już posiedzeniu Sejmu. W piątek rano Sejm zakończy swoje obrady, by rozpocząć po krótkiej przerwie kolejne już tego dnia posiedzenie izby.

Projekt budżetu pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Zaproponowała cięcia wydatków, m.in. objęła nimi Kancelarię Prezydenta (o 7 mln zł, przeznaczając pieniądze na Narodowy Program Rewitalizacji Łazienek Królewskich w Warszawie). Zaproponowano też ograniczenie wydatków, łącznie na ponad 50 mln zł, Sądu Najwyższego, NSA, RPO, KRRiT, IPN. Zaoszczędzone środki mają trafić do Funduszu Emerytalno-Rentowego KRUS na finansowanie składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2012 r.

W czwartek posłowie wysłuchają informacji rządu na temat sytuacji w polskiej służbie zdrowia po wejściu w życie ustawy refundacyjnej i nowej listy leków refundowanych. O przedstawienie takiej informacji wnioskował klub PiS.

Tego samego dnia zajmą się wnioskiem także klubu PiS o odwołanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. PiS chce jego odwołania w związku z chaosem, jaki zapanował po wejściu w życie nowej ustawy refundacyjnej 1 stycznia. Ustawa wywołała sprzeciw lekarzy, którzy nie określali na receptach poziomu refundacji leku i stawiali pieczątkę: "Refundacja leku do decyzji NFZ". Część pacjentów pomimo posiadanego prawa do wykupienia leków ze zniżką musiała płacić za nie więcej.

Ostatecznie rząd przygotował projekt nowelizacji tej ustawy. Nowelę w poniedziałek podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Znosi ona kary dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty, oraz wprowadza abolicję dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie nowelizacji. Nowelizacja spełnia tylko część postulatów aptekarzy i lekarzy.

Do odwołania ministra potrzeba co najmniej 231 głosów. PO i PSL mają 235 posłów.

W planie obrad Sejmu są też projekty: nowelizacji ustawy o systemie oświaty opóźniający o dwa lata - z 2012 r. na 2014 r.- obowiązek szkolny dla 6-latków, ustawy wprowadzającej podatek od niektórych kopalin. W piątkowych głosowaniach rozpatrzony zostanie wniosek premiera o powołanie Magdaleny Gaj na prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Gaj jest obecnie wiceministrem administracji i cyfryzacji.

W ramach informacji bieżącej posłowie zapoznają się w czwartek z informacją rządu na temat cen paliw, o którą wnioskował klub Solidarna Polska.

Posłowie nie rozpatrzą natomiast projektu klubu PiS w sprawie podatku VAT na ubranka dla dzieci. Jak poinformowała marszałek Sejmu Ewa Kopacz, do projektu została zgłoszona autopoprawka.

Na początku posiedzenia Antoni Macierewicz (PiS) wnioskował o przerwę i zwołanie posiedzenia Konwentu Seniorów, który miałby się zająć rozszerzeniem porządku obrad o informację rządu na temat działań zmierzających do wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Posłowie jednak odrzucili ten wniosek.

Patryk Jaki (SP) chciał natomiast przerwy i posiedzenia Konwentu Seniorów w sprawie rozszerzenia porządku obrad o rozpatrzenie projektu uchwały klubu Solidarnej Polski wzywającej rząd Polski do niepodpisywania porozumienia ACTA. "Tusku ręce precz od internautów" - mówił Jaki. Sejm poparł wniosek posła SP, a marszałek Sejmu ogłosiła 10-minutową przerwę i zwołała posiedzenie Konwentu.

Po posiedzeniu Konwentu Seniorów Kopacz poinformowała, że podtrzymana została pierwotna decyzja Konwentu Seniorów, czyli, że sprawa traktatu ACTA będzie rozpatrzona na połączonym posiedzeniu trzech komisji: innowacyjności i nowoczesnych technologii, kultury i środków przekazu oraz ds. europejskich. (PAP)

ajg/ eaw/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)