Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie

0
Podziel się

W środę po godz. 9 Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Posłowie zajmą
się m.in. rządowymi projektami ustaw z pakietu zdrowotnego.

bEgJVVvV

W środę po godz. 9 Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. rządowymi projektami ustaw z pakietu zdrowotnego.

Pakiet zdrowotny wprowadza m.in. dochodzenie odszkodowań z tytułu błędów medycznych bez konieczności występowania na drogę sądową, likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego i stażu oraz zapisy do lekarzy przez internet. Zmiany przewidują także wprowadzenie obowiązku przekazywania przez świadczeniodawców szerszego zakresu danych dotyczących list oczekujących na świadczenia inne niż wysokospecjalistyczne (w szczególności danych dotyczących numeru PESEL).

Ponadto nowe przepisy nadają Urzędowi Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych rangę centralnego organu administracji rządowej, do którego kompetencji będzie należeć wydawanie decyzji w sprawach należących obecnie do ministra zdrowia, a dotyczących produktów leczniczych i środków biobójczych.

bEgJVVvX

Posłowie zajmą się także m.in. projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz projektem ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

W czwartek w Sejmie planowana jest przerwa w obradach - między godz. 9 a 17.30 - która ma umożliwić posłom udział w pogrzebie Marka Rosiaka, zamordowanego w biurze PiS w Łodzi. W uroczystościach pogrzebowych mają wziąć udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Klub PSL oraz koła poselskie SdPl i Stronnictwa Demokratycznego chca zaproponować tekst uchwały bądź deklaracji w sprawie wydarzeń w łódzkim biurze PiS, wzywający do zaprzestania agresji w polityce.

Również w czwartek Sejm rozpatrzy projekt zmian w ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu, złożony przez klub PO. Projekt przewiduje wprowadzenie m.in. jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu. Do tej pory wyborcy wybierali dwóch, trzech lub czterech senatorów w okręgu.

bEgJVVwd

Sejm zajmie się też obywatelskim projektem zmian w ustawach: o systemie oświaty i o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, którego wnioskodawcą jest szef ZNP Sławomir Broniarz. W projekcie zapisano m.in. finansowanie przedszkoli z subwencji oświatowej oraz prawo do wychowania przedszkolnego dla dzieci dwuletnich.

W piątek po południu posłowie będą dyskutować nad sprawozdaniem z działalności hazardowej komisji śledczej. Prokurator Generalny Andrzej Seremet nie zgodził się na odtajnienie załączników do zdań odrębnych, które przygotowali posłowie PiS Beata Kempa i Andrzej Dera, o co wnioskował marszałek Sejmu. W związku z tym debata nad sprawozdaniem najprawdopodobniej odbędzie się w dwóch częściach: jawnej i tajnej. (PAP)

ajg/ par/ gma/

bEgJVVwy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)