Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie

0
Podziel się:

Sejm rozpoczął w środę trzydniowe posiedzenie. Po rozpoczęciu obrad
posłowie uczcili minutą ciszy pamięć górników, którzy zginęli w katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk"
w Rudzie Śląskiej.

Sejm rozpoczął w środę trzydniowe posiedzenie. Po rozpoczęciu obrad posłowie uczcili minutą ciszy pamięć górników, którzy zginęli w katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk" w Rudzie Śląskiej.

W środę rano zmarły dwie kolejne ofiary piątkowej katastrofy. Bilans katastrofy w rudzkiej części "Wujka" to już 17 ofiar śmiertelnych. W szpitalach znajduje się 35 poparzonych osób. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, wzywając do uczczenia pamięci tych, którzy zginęli, prosił też posłów o wspomnienie górników, którzy walczą o życie w szpitalach.

Posłowie mają przyjąć w środę uchwałę w 70. rocznicę agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku. W uzgodnionym przez cztery kluby projekcie podkreślono, że na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku zawartego między ZSRR i hitlerowskimi Niemcami, dokonano IV rozbioru Polski, a nasz kraj "padł ofiarą dwóch totalitaryzmów: nazizmu i komunizmu".

Sejm rozpatrzy też rządowe i poselskie projekty zmian w kodeksie karnym. Projekt rządowy zaostrza kary za przestępstwa seksualne, popełniane wobec osób do 15. roku życia, oraz przewiduje poddawanie osób je popełniających psychoterapii i farmakoterapii.

Projekty PiS zakładają m.in. wprowadzenie kary za rozpowszechnianie, utrwalanie, przechowywanie, prezentację treści propagujących faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołujących do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych.

Projekt klubu Lewicy przewiduje wprowadzenie karalności prezentowania treści propagujących, pochwalających lub nakłaniających do wykorzystywania seksualne małoletniego poniżej lat 15 lub prezentowania małoletniemu poniżej lat 15 wykonania czynności seksualnej.

Sejm rozpatrzy również dwa projekty zmian w prawie o szkolnictwie wyższym. Pierwszy z nich ma umożliwić studentom korzystanie z przyznanych przez jednostki samorządu terytorialnego środków przeznaczonych na bezzwrotną pomoc materialną.

Drugi przewiduje m.in. wprowadzenie możliwości przyznawania stypendiów studentom oraz doktorantom przez jednostki samorządu terytorialnego oraz możliwości włączenia w drodze rozporządzenia do uczelni publicznej szkoły pomaturalnej, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych. (PAP)

ajg/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)