Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie

0
Podziel się:

We wtorek w południe Sejm zaczął trzydniowe posiedzenie. Zajmie się kwestią
postępowania z najgroźniejszymi przestępcami seksualnymi. Chodzi przede wszystkim o seryjnych
zabójców skazanych w PRL na karę śmierci, zamienioną na 25 lat więzienia wskutek amnestii z 1989 r.

We wtorek w południe Sejm zaczął trzydniowe posiedzenie. Zajmie się kwestią postępowania z najgroźniejszymi przestępcami seksualnymi. Chodzi przede wszystkim o seryjnych zabójców skazanych w PRL na karę śmierci, zamienioną na 25 lat więzienia wskutek amnestii z 1989 r.

Posiedzenie, inaczej niż zwykle, potrwa od wtorku do czwartku w związku z misją obserwacyjną polskich parlamentarzystów na wybory prezydenckie w Gruzji, które odbędą się w najbliższą niedzielę. W misji pod przewodnictwem posłanki PiS Małgorzaty Gosiewskiej wezmą udział przedstawiciele wszystkich sejmowych klubów. Polscy parlamentarzyści udają się do Gruzji na zaproszenie tamtejszych władz.

Projekt ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzającymi zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób przygotował rząd.

Projekt przewiduje możliwość kierowania tych osób na terapię już po odbyciu kary. Wobec nich inicjowane byłoby postępowanie przed sądem. Ten decydowałby, czy trzeba ją umieścić w specjalnie utworzonym Krajowym Ośrodku Terapii Zaburzeń Psychicznych, czy ewentualnie zastosować dozór policyjny. Postępowanie wszczynane byłoby na wniosek dyrektora zakładu karnego, jeśli konieczność taką wskażą opinie psychiatryczne i psychologiczne. Przed wydaniem decyzji sąd musiałby poznać opinię o sprawcy dwóch biegłych psychiatrów, a w niektórych wypadkach także psychologa i seksuologa.

Projekt poparła sejmowa komisja nadzwyczajna. Zaproponowane przez MS rozwiązania budzą jednak kontrowersje. Z zamówionych przez komisję ekspertyz prawnych wynika, że projekt może naruszać przepisy konstytucji (art. 41) i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Chodzi głównie o zasadę, zgodnie z którą prawo nie działa wstecz, więc wobec przestępców, którzy już odbyli karę za popełniony czyn, nie powinno się stosować żadnej dodatkowej sankcji.

We wtorek wieczorem Sejm wysłucha sprawozdania z prac komisji odpowiedzialności konstytucyjnej nad wnioskiem wstępnym PiS o postawienie przed Trybunałem Stanu szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka oraz trzech innych członków KRRiT: Witolda Grabosia, Krzysztofa Lufta i Sławomira Rogowskiego. Sprawa ma związek z nieprzyznaniem TV Trwam koncesji na nadawanie cyfrowe na multipleksie pierwszym.

Wstępny wniosek w tej sprawie PiS złożyło w 2012 r. W ocenie PiS KRRiT w trakcie procesu przyznawania koncesji dopuściła się dyskryminacji i nierównego traktowania podmiotów. Zarzuca też członkom rady naruszenie konstytucji, ustawy o radiofonii i telewizji, kodeksu postępowania administracyjnego oraz konwencji międzynarodowych. Prace w komisji odpowiedzialności konstytucyjnej zakończyły się w lipcu. Komisja przesłuchała m.in. szefa TV Trwam o. Tadeusza Rydzyka. (PAP)

son/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)