Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie

0
Podziel się:

#
dochodzą szersze informacje na temat porządku obrad
#

# dochodzą szersze informacje na temat porządku obrad #

03.03. Warszawa (PAP) - W środę po godz. 9 Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. projektem zmieniającym zasady przyznawania tzw. becikowego a także projektami zmian w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy.

Na początku posiedzenia ślubowanie poselskie złożył Piotr Ołowski, który objął mandat po posłance PO Annie Zielińskiej-Głębockiej, wybranej do Rady Polityki Pieniężnej.

W środę posłowie zajmą się m.in. rządowym projektem zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych, który zakłada, że do końca 2011 roku dodatek z tytułu urodzenia dziecka ma przysługiwać po przedstawieniu zaświadczenia o przeprowadzeniu co najmniej jednego badania w czasie ciąży. Rozpatrzą też projekt ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 roku.

W kolejnych dniach posiedzenia Sejm będzie dyskutował nad projektami - rządowym i poselskim - zmian w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Wzbudzający kontrowersje projekt rządowy zaostrza przepisy wobec sprawców przemocy. Projekt wprowadza też możliwość odebrania dziecka z domu przez pracownika socjalnego - przy udziale lekarza, ratownika medycznego, pielęgniarki lub policjanta - w sytuacjach, gdy zagrożone jest jego życie lub zdrowie, np. gdy jego opiekunowie są nietrzeźwi.

Z kolei projekt przygotowany przez klub Lewicy dotyczy zapewnienia bezpieczeństwa ofiarom przemocy w rodzinie poprzez izolację sprawców przemocy od osób poszkodowanych, wzmocnienia roli policji, włączenia w system zapobiegania przemocy w rodzinie sądów rodzinnych oraz powołania Komitetu Monitorującego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Rozpatrzony będzie też rządowy projekt ustawy o ochronie informacji niejawnych i przygotowany przez klub PO projekt ustawy˙o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W czwartkowym bloku głosowań posłowie będą z kolei głosować nad wyborem nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Sejm miał dokonać tego wyboru na poprzednim posiedzeniu. Głosowanie jednak przełożono w związku z kontrowersjami wokół kandydatury Kazimierza Barczyka zgłoszonej przez kluby PO i PSL. We wtorek Barczyk zrezygnował z kandydowania. W związku z tym jedynym kandydatem na sędziego TK pozostaje zgłoszona przez klub PiS prof. Krystyna Pawłowicz.

Jak mówił w środę rano marszałek Bronisław Komorowski, jeżeli okazałoby się, że nie ma odpowiedniej większości do przegłosowania kandydatury prof. Pawłowicz, wówczas wyznaczy nowy termin na zgłaszanie kandydatur. Według Komorowskiego, jest to możliwe do 16 marca.

Oznacza to - dodał marszałek - że gdyby kandydatura prof. Pawłowicz nie przeszła, po wszystkich procedurach sprawdzających, w kwietniu byłaby kolejna próba wyboru sędziego TK.

W ramach informacji bieżącej posłowie wysłuchają natomiast informacji na temat gospodarowania odpadami komunalnymi, o którą wnioskował klub PO. (PAP)

ajg/ la/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)