Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie

0
Podziel się:

W środę po godz. 9.00 Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Po południu
posłowie zajmą się projektem uchwały ws. zbrodni wołyńskiej. Kluby nie porozumiały się co do
ostatecznego projektu uchwały; głosowanie - w piątek.

W środę po godz. 9.00 Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Po południu posłowie zajmą się projektem uchwały ws. zbrodni wołyńskiej. Kluby nie porozumiały się co do ostatecznego projektu uchwały; głosowanie - w piątek.

Projektem uchwały w 70. rocznicę zbrodni na Wołyniu Sejm ma zająć się w środę po południu. O tym, że projekt mógłby być przyjęty 11 lipca marszałek Sejmu Ewa Kopacz mówiła we wtorek w radiowych "Sygnałach Dnia". Według niej w uchwale powinno znaleźć się słowo "ludobójstwo".

Projektem uchwały zajmowała się komisja kultury i środków przekazu. Posłowie PiS i SP domagali się na czerwcowym posiedzeniu m.in. wprowadzenia słowa "ludobójstwo" i ustanowienia dnia pamięci ofiar zbrodni. Komisja większością głosów uznała jednak, że w projekcie znajdzie się zapis o zorganizowanym i masowym wymiarze zbrodni wołyńskiej, który nadał jej "charakter czystki etnicznej o znamionach ludobójstwa". W głosowaniu posłowie odrzucili propozycję ustanowienia dnia 11 lipca dniem pamięci ofiar mordu UPA.

We wtorek o projekcie uchwały dyskutowano na posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów. Szefowie klubów PO i PiS poinformowali dziennikarzy po Konwencie Seniorów, że przedstawiony przez komisję kultury projekt uchwały i przedstawione do niego wnioski mniejszości będą prawdopodobnie głosowane w piątek. Przed rozpoczęciem obrad tematem tym zajmie się jednak ponownie Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów.

"Mieliśmy taką nadzieję, że uda się jeszcze przeprowadzić rozmowy, żeby projekt można było przyjąć przez aklamację, ale klub PiS się na to nie zgodził, więc w piątek będziemy głosowali wnioski mniejszości do projektu uchwały, jaka wyszła z komisji kultury" - powiedział szef klubu PO Rafał Grupiński.

W czwartek posłowie rozpatrzą weto prezydenta Bronisława Komorowskiego do obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych; zajmą się też przygotowanym przez niego projektem zmian w ustawie o sądach powszechnych.

Komorowski zawetował ustawę, która miała przywrócić 79 sądów rejonowych zniesionych w wyniku reorganizacji dokonanej na początku roku na mocy tzw. reformy Jarosława Gowina pod koniec czerwca.

W piątkowym głosowaniu Sejm zdecyduje o losie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która dotyczy uboju rytualnego. Projekt dopuszcza ubój bez ogłuszania na cele religijne pod warunkiem, że będzie on przeprowadzany w rzeźni. Wprowadza jednak zakaz stosowania podczas uboju rytualnego tzw. klatki obrotowej, w której zwierzę jest zamykane i unieruchamiane w celu poderżnięcia mu gardła.

Resort rolnictwa i PSL przekonują, że utrzymanie zakazu uboju rytualnego może mieć poważne skutki dla polskiej gospodarki i grozi utratą tysięcy miejsc pracy w rolnictwie i jego otoczeniu. Wtorkowa "GW" powołuje się jednak na dane portalu Farmer.pl, wg którego nie można mówić o spadku eksportu wołowiny i cen.

Projekt miał być głosowany w czerwcu, ale do głosowania nie doszło. Marszałek uzasadniała przełożenie głosowania wymogiem uzyskania opinii MSZ do poprawki zgłoszonej do rządowego projektu w drugim czytaniu. Poprawka wprowadza obowiązek uzyskania pozwolenia powiatowego lekarza weterynarii na dokonanie tzw. uboju rytualnego oraz określenia, według jakiego obrządku religijnego zostanie on dokonany. W czerwcu poparła ją komisja rolnictwa. Z opinii MSZ wynika, że poprawka nie jest sprzeczna z prawem unijnym.

Źródła w klubie PO informowały nieoficjalnie, że głosowanie zostało przełożone, aby zyskać czas na wypracowanie kompromisu w klubie Platformy. Część posłów PO zamierza bowiem głosować przeciwko rządowemu projektowi.(PAP)

ajg/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)