Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: Trzy kluby za nowelizacją ustawy o ratownictwie

0
Podziel się:

PO, PSL i Lewica zapowiedziały w środę poparcie rządowego projektu
nowelizacji ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, PiS wstrzyma się od głosu. Nowela zakłada
utworzenie centrów urazowych, w których ofiary wypadków będą mogły otrzymać szybką i kompleksową
pomoc medyczną.

PO, PSL i Lewica zapowiedziały w środę poparcie rządowego projektu nowelizacji ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, PiS wstrzyma się od głosu. Nowela zakłada utworzenie centrów urazowych, w których ofiary wypadków będą mogły otrzymać szybką i kompleksową pomoc medyczną.

Centra mają powstać na bazie oddziałów ratowniczych. Zgodnie z zapowiedziami minister zdrowia Ewy Kopacz, zostanie utworzonych 10-12 ośrodków. Chodzi o zapewnienie ciągłości szybkiego postępowania diagnostycznego oraz kompleksowego leczenia w jednym, wysokospecjalistycznym szpitalu. W ocenie MZ, przyczyni się to do zmniejszenia liczby powikłań, a także do obniżenia wysokiej śmiertelności i kalectwa pourazowego. Centra mają również stanowić bazę dydaktyczną i szkoleniową dla kadry medycznej.

Damian Raczkowski (PO) podkreślił podczas debaty, że projekt dotyczy zmiany beneficjenta środków UE z systemowego, którym obecnie jest Minister Zdrowia, na beneficjentów indywidualnych, którymi będą centra. Jak mówił, nowela zmienia także algorytm podziału środków na ratownictwo, dostosowując go do potrzeb poszczególnych województw.

Z kolei Czesław Hoc (PiS) oświadczył, że w projekcie nie przewidziano "czytelnych i transparentnych kryteriów wyłaniania centrów". W ocenie posła, brakuje także zasad kierowania do nich pacjentów oraz kryteriów finansowania. Wiceminister zdrowia Marek Haber podkreślił, że kryteria zostaną określone w rozporządzeniu, w oparciu o opinie ekspertów ratowniczych.

Według Elżbiety Streker-Dembińskiej (Lewica), nowela jest realizacją oczekiwań pacjentów i poprawi funkcjonowanie systemu ratownictwa medycznego.

Zdaniem Adama Krzyśkowa (PSL), konieczna jest rozbudowa lotniczego transportu medycznego oraz systemu powiadamiania ratunkowego.

Głosowanie nad ustawą jeszcze podczas tego posiedzenia Sejmu.

Nowela ma zmniejszyć koszty leczenia i rehabilitacji pacjenta. Świadczenia zdrowotne będą udzielane w oparciu o działania interdyscyplinarne realizowane i konsultowane w jednym zakładzie opieki zdrowotnej przez zespół lekarzy z różnych dziedzin medycznych. Centra urazowe nie będą przejmowały bieżących zadań poszczególnych oddziałów danego szpitala.

Urazy są jedną z trzech najczęstszych przyczyn nagłych zgonów w Polsce. Konieczność powstania centrów zgłasza Sekcja Chirurgii Urazowej Towarzystwa Chirurgów Polskich. W Polsce rocznie obrażeniom ciała ulega około 3 mln osób. Spośród nich 300 tys. wymaga hospitalizacji, a 30 tys. umiera. (PAP)

pro/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)